Меркел обяви война
На прицел са глобалните монополи, в речта си в Давос германската канцлерка отбеляза, че светът трябва да бъде "много много бърз в намирането на многостранни отговори на новите предизвикателства на дигитализацията".
Война на глобалните монополи обяви германският канцлер Ангела Меркел. От форума в Давос, който за първи път се провежда онлайн, Меркел заяви, че законите за конкуренцията трябва да бъдат разглеждани на глобално ниво, за да "предотвратяват глобалните монополи", пише Стандарт нюз бг.
В речта в Давос Меркел отбеляза, че светът трябва да бъде "много много бърз в намирането на многостранни отговори на новите предизвикателства на дигитализацията".
Германският канцлер изрази надежда, че САЩ при президента Джо Байдън ще имат желание да работят с Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) по данъчното облагане на цифровите компании.
Да се задълбава коя държава и каква ваксина получава ще създаде проблем в глобалните дела, предупреди Меркел, коментирайки разпространението на ваксини срещу COVID-19.
Тя подчерта, че една държава е много по-вероятно да запомни кой й е помогнал, когато е имало нужда по време на криза, отколкото кой е помогнал в по-стабилни времена.
Призовавайки за повече мултилатерализъм и прозрачност по отношение на COVID-19, канцлерът обвини Китай, че не е бил достатъчно прозрачен в началото на пандемията.
Меркел обаче заяви, че всички държави трябва да гледат напред и че СЗО ще трябва да предостави на всички доклад за реакцията на Китай на първоначалното избухване на COVID-19 в Ухан.
Тя поздрави всички развити страни, които участват в COVAX, и приветства завръщането на САЩ в СЗО, добавяйки, че разпространението на ваксини остава основна тема в глобалния отговор на пандемията.
В изказването си на Световния икономически форум Меркел сравни настоящата ситуация с "природно бедствие, което се случва веднъж на сто години", което показа на човечеството, че "все още зависим от природата" и че е време за "нулиране на политиките за развитие".
Канцлерът похвали правителството си, че успява да помогне на "нашите граждани и нашия бизнес" и да подкрепи икономиката, но добави, че "ние сме се поучили от грешките си" и признахме "много слабости в нашата система и бюрокрация".