Метеор се вряза в небето над САЩ с 68 000 км/ч и разтърси с мощна експлозия цял щат ВИДЕО
Жителите на Върмонт описват ярката огнена топка като "силен бум и трептяща вибрация"
Метеор прониза нощното небе над щата Върмонт в неделя, 7 март, създавайки грандиозно светлинно шоу и предизвиквайки разтърсващ земята тътен, докато изгаря през атмосферата.
Експлозивното преминаване на метеора през атмосферата е освободило еквивалента на 200 килограма тротил, което предполага, че метеорът вероятно е бил 4,5 кг и с диаметър около 15 сантиметра според NASA Meteor Watch.
Според НАСА космическата скала е попаднала в атмосферата със скорост около 68 000 км/ч, съобщава nauka.offnews.bg. Той се е появил над северната част на щата като ярка огнена топка в 17:38 ч. местно време, малко преди залез слънце.
Местната новинарска станция WCAX3 съобщава за обаждания от целия щат след събитието като жителите на Върмонт го описват "силен бум и трептяща вибрация".
Въз основа на разказите на очевидци, НАСА изчислява, че за пръв път огнената топка се е появила на 84 км над планината Мансфийлд, източно от Бърлингтън, най-големият град на щата. След това напредва с 53 км на североизток към канадската граница и изчезва на 53 км над земята южно от град Нюпорт.
Пътят на метеора над Върмонт, показан от карта на НАСА
Според НАСА ударната вълна е резултат от разрушаването на метеора заради атмосферното налягане. Тъй като парчето с големина на топка за боулинг от по-голям родителски астероид се движи с почти 55 пъти по-голяма скорост от тази на звука през атмосферата, пред него налягането нараства, а зад него се образува вакуум.
На височина около 50 км разликата в налягането между предната и задната част надвишава структурната якост на космическата скала и тя се раздробява, създавайки ударна вълна, която разтърси сградите и генерира звука, чут от хората в близост до траекторията.
Такава вълна може също да причини незначителни „трусове“, които могат да бъдат уловени от сеизмични инструменти в района, а Самата вълна може да бъде открита от инфразвуковите (нискочестотни звуци, които могат да изминат големи разстояния) станции.
В случая на Върмонтския метеор са получени инфразвукови измервания от 3 близки станции - амплитудите и продължителността на сигналите определят енергията на фрагментацията на огнената топка на 200 килограма TNT. Може да се комбинира тази енергия със скоростта, за да се получи масата и размер на обекта.
"Хубав малък фойерверк, с любезното съдействие на майката природа", коментират от NASA Meteor Watch.