Милиони евро на дъното на р. Дунав: ЕС дава "камара пари" за...

Средствата са за изваждането на над 200 германски кораба, потопени в реката през Втората световна война

Споразумение за инвестиционен рамков грант за Западните Балкани в размер на 16 милиона евро за проекта за изваждане на 21 кораба от германския флот, потопени в река Дунав по време на Втората световна война, бе подписано от министъра на строителството, транспорта и инфраструктурата на Сърбия Горан Весич, министъра на европейската интеграция Таня Мишчевич и вицепрезидентът на Европейската инвестиционна банка Роберт де Гроот в присъствието на ръководителя на делегацията на Европейския съюз в Сърбия Еманюел Жофре.

Това съобщава македонското издание "Фактор“.

"Преди 80 години, когато съюзниците навлязоха в Европа и Втората световна война беше към края си, флотът на Червената армия навлезе в нашата част от река Дунав, която споделяме с Румъния, изтласквайки нацистите към Берлин. Там ги чакаше германската флота, която наброяваше повече от 200 кораба.

Тогава германският командващ решава да потопи всички кораби, за да спре настъплението на съветския речен флот и по този начин се случва може би най-голямото речно потапяне на кораби през Втората световна война. Оттогава минаха 80 години, бяха извадени само няколко кораба, преди това Дунав изобщо не бе годен за плаване“, обясни Весич.

Що се отнася до предстоящото изваждане на 21 кораба, това са плавателни съдове, които се намират на самия речен път. Весич поясни, че изваждането на първите четири ще започне незабавно и работата ще приключи до края на тази година.

"Тогава ще говорим как да извадим останалите близо 200 кораба, защото няма точни данни колко са. Проблемът е, че корабите са потопени заедно с боеприпаси, гранати и всички други взривни устройства, така че трябва да се изследва всеки кораб и част от тях да се разминират“, допълни министърът.

Финансирането на операцията ще е с грант от Европейския съюз.