Милиони поддръжници на Тръмп напускат Twitter и Facebook, цензурирали президента
Консерваторите питат защо Facebook и Twitter изведнъж са направили завой в свободата на словото
Убедена, че победата на президентските избори на Доналд Тръмп е била открадната и огорчена от умереността на съобщенията на милиардера републиканец в Twitter или Facebook, американската консервативна десница от няколко дни мигрира масово към „алтернативни“ сайтове в интернет, пише BG VOICE.
Главният печеливш от този феномен е социалната мрежа Talk, чието приложение беше изтегляно повече от 3 милиона пъти от онлайн магазините на Apple и Google от изборите насам, и бе инсталирано 7,3 милиона пъти от неговата поява, според специализирания сайт СензърТауър (SensorTower).
Телевизионният канал на крайната десница Newsmax, благословен от Тръмп, както и социални мрежи като MeWe или Rumble също се възползваха от тази миграция.
Нито една от тези платформи не цензурира съдържание, в което се твърди, че в много ключови щати са извършени масови измами, за да се ощети президентът.
Тези мрежи вече привличат по-традиционни консерватори, разочаровани от големите платформи, обяснява Брет Шафър, специалист по дезинформация в НПО Алианс за осигуряване на демокрацията (Alliance for Securing Democracy).
„Не е нещо необичайно да виждаме миграция след по-строгите мерки, взети от гигантите в социалните мрежи“, подчертава специалистът и добавя: „Но този път изглежда е малко по-различно“.
Конгресмени републиканци се присъединяват към социалната мрежа Ток, както и предизборният щаб на Доналд Тръмп, като разпространяват определени комюникета чрез приложението.
Ясна динамика
„Все още не знаем дали това е символичен протест срещу Twitter и Facebook или ще бъде по-сериозен и продължителен“, се пита Даниъл Крейс, доцент в Центъра за информационни технологии на Университета на Северна Каролина.
„Но динамиката е ясна: консерваторите са разгневени от умереността на съдържанието, особено това на президента,“ отбелязва той.
Политиката на свобода на действие на големите социални мрежи през годините принуждава много консерватори да се питат защо Facebook и Twitter изведнъж са направили завой, посочва Крейс.
В резултат на това Ток се озова на върха на списъка с най-изтегляните приложения в онлайн магазина на Епъл.
„Много хора, които имат акаунт в Ток, вече не са доволни от Facebook и Twitter заради цензурата на Big Tech и нечестността на медиите“, пише в коментар за App Store една от потребителките на приложението.
„Ток все още прави първите си стъпки, но ще приема все повече и повече консерватори“, прогнозира тя.
Ставайки централно пространство за политически дебати, Twitter и Facebook срещат големи трудности в това да направят разграничение между манипулативно и потенциално вредно съдържание, от една страна, и изразяването на различни и разнообразни мнения, от друга.
За някои членове на гражданското общество проблем представлява липсата на предпазни механизми на сайтове като Ток, където расистки и антисемитски послания или заплахи за убийство могат да бъдат разпространявани свободно.
„Гиганти като Apple и Google носят истинска отговорност и трябва да се запитат какво приемат като допустимо, когато качват приложение като Ток в своите онлайн магазини“, казва Ерик Найнг, ръководител на връзките с медиите на асоциацията Мюсюлмански активисти.
Ограничено въздействие
За Даниъл Крейс нарастващата популярност на „алтернативните“ мрежи сред десницата, както и сред левицата, е знак за изключителна поляризация в интернет, което „не е добре за гражданския дебат“.
Това разделение заплашва провеждането на спокойни разговори по въпроси от обществен интерес, които въпреки това са необходими за правилното функциониране на демокрацията.
„Доколкото се демонизира другия лагер, какъвто и да е той, става по-трудно да се счита за легитимен резултатът от изборите“, казва доцентът и добавя: „Това прави общите ни кризи по-трудни за разрешаване.“
Въздействието на тези мрежи остава обаче ограничено, смятат много специалисти, които подчертават, че големите платформи поддържат своята хегемония онлайн.
Facebook и Twitter притежават много по-напреднали технологии от тези на сайтове като Ток, което приложение изглежда има множество технически недостатъци, според коментарите на някои разочаровани потребители.
Освен това, макар много представители на консерваторите да се присъединиха към Ток, преобладаващо мнозинство от тях продължават да използват Twitter.
„Те имат нужда да отидат там, където се намира широката публика“, обяснява Крейс.