Мицкоски: България иска да ни асимилира, но ЕС няма да го допусне
Повод за изказването на Мицкоски беше изявление на българския премиер Кирил Петков от вчера, който призова да преместим ветото
Изявлението на Петков е точно онова, за което ВМРО-ДПМНЕ говори преди няколко месеца, че двустранните проблеми и исканията на официална София ще влязат в преговорната рамка. Това означава че или ще ни асимилират, т.е. ще се българизираме и ще влезем в ЕС като такива, или за нас няма да има Европейски съюз.
Това заяви днес председателят на опозиционната македонска партия ВМРО-ДПМНЕ Християн Мицкоски, предава БГНЕС.
Повод за изказването на Мицкоски беше изявление на българския премиер Кирил Петков от вчера, който заяви: „Не трябва просто да вдигнем ветото за започване на преговори на РС Македония за Европейския съюз, ние трябва да преместим ветото. Промяната на Конституцията да се случи преди първата от многото глави, които трябва да се отворят.“
Пендаровски хули Радев, отрича гоненията на българи и пак посегна на цар Самуил
Според Мицкоски, ако се прочетат внимателно думите на Кирил Петков, това означава, че двустранните проблеми и всички искания на официална софия ще влязат в преговорната рамка – нещо, за което партията му е предупреждавала още преди няколко месеца. Той вярва, че останалите държави от ЕС няма да позволят двустранните проблеми да бъдат вписани в преговорната рамка на РС Македония.
„Но съм убеден, че държавите-членки на ЕС няма да го допуснат, защото много пъти в миналото същите тези страни-членки са казвали, че двустранните проблеми са само двустранни проблеми и никога не могат да бъдат многостранни, т.е. проблеми на страните-членки на ЕС с държавите кандидати.
Така че, ако това се случи и ако това правителство подпише подобен документ, народът в Македония и гражданите трябва да знаят, че тази първа междуправителствена конференция може и да се състои, но преговорите никога няма да започнат, докато ние не приемем да бъдем асимилирани и да влезем в ЕС като българи, както и да приемем всичко, което се съдържа в резолюцията на българския парламент от ноември 2019 г.“, допълни Мицкоски.