26-годишният писател Александър Полярний преди няколко години стана известен с книгата си "Ментова приказка", която се превърна в задължителна книга за всичките възторжени ученици и студенти. 

Романът се превърна в бестселър и се продаваше в огромни тиражи, а в социалните мрежи младият автор бе последван от десетки хиляди. 

Например, групата на Полярний в "ВКонтакте" е следвана от 337 000 души.

Именно там младият автор пусна информация за новата си книга, като предизвика доста шум, а след това постът бе изтрит. 


Последователите се заинтересуваха не толкова от анонса на новата книга на Поларний "Юпи", а от формата, в която писателят направи това. 

Под снимката с книгата авторът обяви, че ако тя не се продаде в поне 100 000 копия, то "той ще е принуден да се самоубие". В коментарите почитателите на Полярний, естествено, започнаха да утешават кумира си и да го уверяват, че те ще си купят поне 5-10 екземпляра от "втората Библия" (Така авторът е кръстил своето ново творение). 

По-възрастната аудитория обаче не оцени по достойнство гениалният маркетингов ход на писателя.  

"Звучи като психологически натиск за увеличаване на продажбите", пише Вера Руденко. 

"Господи, другите писатели не са се оплаквал, повечето са признати след смъртта им. А тука мрънкане, купете книгата. Мрънкане, обидиха ме. Каквато културата - такива и писателите", пише Виктор Трушаков. 

"Манипулирането на младата аудитория в името на собствената изгода - това ли е "добро"? Низко е да се прибягва до такива пиар ходове. Как може да падате толкова?", пита Chloe Barnett. 

Читателите бяха подкрепени и от известни автори. Алексей Поляринов, написал известния роман "Център на тежеста", карактеризира колегата си с доста неприятни думи. А Сергей Лукяненко, изпод перото на който е излязла вселената на Дозорите, Черновик и Квази, отбеляаз, че "юношата не трябва да пише книги, а да си лекува главата". 


Превод и редакция: БЛИЦ