Москва с реакции относно "Брекзит"
Лавров нарече „медицински случаи“ твърденията, че Русия печели от Brexit-а. Косачов: Референдумът във Великобритания показа, че хората не харесват ЕС
Руският външен министър Сергей Лавров отказа да коментира мненията на западни политици и функционери, че резултатите от гласуването за излизане на Великобритания от ЕС обслужват Русия, съобщи RT в петък (24 юни).
„Медицински случаи не коментирам“, цитира думите му РИА „Новости“.Подобно мнение изрази външният министър на Велкобритания Филип Хамънд. Според него Владимир Путин „ще се зарадва“ нарезултатите от референдума. Като „победа за външната политика на Русия“ определи референдума и бившият посланик на САЩ в Русия Майкъл Макфол.
Предварителните резултати от референдума във Великобританияпоказват, че ЕС не е изпълнил основната си задача – да бъде разбираем и в услуга на гражданите, коментира във Facebook председателят на комисията по международни въпроси към Съвета на Федерацията Константин Косачов, цитиран от ТАСС.
Според сенатора сега евроскептиците ще се активизират „повсеместно, защото разминаването между амбициите на политическите лидери и очакванията на обикновените хора нараства във всички европейски страни, без изключение“. „И то произтича от колосалната бюрократизация на ЕС, която го лишава от мобилност при реакция на новите предизвикателства (като тероризъм и екстремизъм), проблеми (като масовия приток на мигранти) и нестандартни ситуации (като разпада на СССР и Югославия), смята Косачов.
Най-силното проявление на европейската слабост, според него, е начинът, по който ЕС реагира на украинската криза – с едностранното налагане на условия за асоцииране на страната в ЕС, с политизирания и едностранчив подход на Брюксел към изпълнението на Минските споразумения и с непродуктивната си санкционна политика спрямо Москва.
Според Косачов резултатът от референдума във Великобритания за членството в ЕС ще се отразят негативно не само на Евросъюза, но и на отношенията на Русия с ЕС и Великобритания. „Евросъюзът си остава най-големият партньор на Русия…Ако ЕС започне да пращи по шевовете, това ще задълбочи още повече кризата, а това ще се отрази на търговските ни отношения, които вече пострадаха сериозно заради санкциите, с произтичащите от това последици за Русия“, заяви Косачов.
Не така смята икономистът Алексей Кудрин. „Brexit-ът няма да повлияе съществено на Русия, страната ни има други, по-важни проблеми“, коментира ръководителят на Центъра за стратегически разработки (ЦСР), цитиран от ТАСС.Кудрин съжали за решението на Великобритания да напусне ЕС, но не смята, че това е някаква катастрофа. „Можем да съжаляваме за решението на британците да напуснат ЕС. Но това няма да доведе до катастрофа, въпреки че на финансовите пазари ще има временна нестабилност“, написа Кудрин в Twitter.
По думите му ЕС и Великобритания ще станат икономически по-слаби след Brеxit-а. "Резултатите от гласуването на британците са сензация, политическо земетресения за Европа, което ще има дългосрочни последствия", коментира председателят на комисията по международни въпроси към Руската дума Алексей Пушков в ефира на "Россия 24".