Може ли ЕС без руския газ? Комисар обяви бомбастична новина

Нашата зависимост от Русия спадна от 45 процента през 2021 г. на 15 процента миналата година, отбеляза Кадри Симсън

Комисарят по енергетиката на Европейския съюз Кадри Симсън заяви, че ЕС е готов да живее без руски газ, доставян през украинския транзитен маршрут.

Симсън даде пресконференция в Брюксел по повод доклада „Енергиен съюз на ЕС 2024“, където бяха оценени стъпките, предприети от Европа в енергийната трансформация.

Напомняйки, че ЕС е напреднал бързо в инсталирането на възобновяема енергия през последните две години, Симсън допълни: „През първата половина на 2024 г. вятърната и слънчевата енергия счупиха нов рекорд, надминавайки изкопаемите горива в производството на електроенергия за първи път. "

Комисарят изтъкна значението на пазарната интеграция, инвестициите в мрежи и инфраструктура, за да се гарантира широкото използване на възобновяеми енергийни ресурси.

Заявявайки, че са успели да прекратят десетилетия на „зависимост“ от руските изкопаеми горива, Симсън отбеляза, че в миналото ЕС е внасял 150 милиарда кубически метра газ от Русия всяка година, но сега това е паднало под 50 милиарда кубически метра.

„Нашата зависимост от Русия спадна от 45 процента през 2021 г. на 15 процента миналата година“, отбеляза Симсън.

Напомняйки, че резервоарите за газ в ЕС достигнаха 90 процента заетост седмици преди набелязаната дата 1 ноември, Симсън подчерта, че Европа е намалила потреблението си на газ с 18 процента между 2022 г. и 2024 г.

Като основна алтернатива на руската газ, вече по-активно се използват тръбопроводите от Турция, където се смесват ресурсите от нови източници за ЕС като Азербайджан, Иран, Кавказките страни и Израел.

Симсън посочи, че следващите 5 години са критични за ЕС, за да постигне преход към чиста енергия, да изпълни ангажиментите си в областта на климата и да поддържа конкурентоспособността на своята индустрия.

„Ние сме решени да завършим процеса на поетапно спиране на руския газ, без да застрашаваме сигурността на енергийните доставки на Европа“, отбеляза Симсън. 

"ЕС е готов да продължи пътя си без руски газ, идващ от украинския транзитен маршрут", добави той.

Симсън заяви, че енергията все още е много скъпа в Европа. „Високите цени на енергията засягат международната конкурентоспособност на Европа, особено срещу Китай и САЩ.“

Той подчерта, че работят усилено за намаляване на цените на енергията от пиковото им ниво през 2022 г. Симсън допълни, че на този етап трябва да се обърне внимание на структурните проблеми. Той виджа като основен метод за намаляване на цените, ускоряване на инсталирането на възобновяема енергия.