Мозъкът на полярните изследователи намалява за 14 месеца в Антарктида

Студът пречи да се образуват нови неврони

Продължителната изолация на полярните изследователи води до намаляване на мозъка им. Това установи група немски учени, които изслевдат членовете на експедиции до Антарктида. Резултатите са публикувани в The New England Journal of Medicine.

Учени от медицинския център на университета „Шарите“ в Берлин и други лаборатории изследвали девет души, които са били в немската станция Neumayer III от 14 месеца.

Кръвните тестове са взети от всички полярни изследователи и те също са преминали тестове за когнитивни способности. Осем от тях преди и след експедицията направиха ЯМР на мозъка.

Контролната група включваше девет души, които бяха по време на експедицията в Германия. Имаше хора от същия пол и възраст (петима мъже и четири жени) с подобен първоначален обем на хипокампуса.

Тази част от мозъка намалява при полярните изследователи и леко се увеличава в контролната група. Най-големите промени са настъпили в зъбния вирус на хипокампуса - неговият обем е намалял с 7,2%. В същото време резултатите от тестовете, свързани с пространствената ориентация и вниманието, се влошиха сред полярните изследователи. На другите познавателни функции намаляването на обема на мозъка не е повлияло.

Освен това концентрацията на невротрофния фактор на мозъка, протеин, стимулиращ и подпомагащ развитието на неврони, намалява при полярните изследователи.

Ранни експерименти показаха, че социалната изолация и монотонността на околната среда при гризачите потискат хипокампуса, намалявайки образуването на нови неврони.

Превод: БЛИЦ