N-TV: В производството на оръжие Китай изпревари Русия и се устреми към САЩ
Сега шведските учени успяха да направят това за първи път и стигнаха до извода, че сега само една държава в света произвежда повече
Китай произвежда повече оръжия от Русия, въпреки че изостава далеч от нейните показатели по износ в тази област, съобщава германският телевизионен канал N-TV.
Благодарение на появата на новите данни, аналитичният център „Сипри“ успя да установи, че Китай излиза на второ място в света по военна продукция след САЩ. Търсенето на китайско оръжие постепенно расте, но засега китайската армия остава основният му купувач.
Китай разработва повече оръжия от Русия, според уебсайта на германския телевизионен канал N-TV. Досега ефективността на китайската отбранителна промишленост беше доста слаба, но точна оценка не беше възможна, пише "Поглед инфо".
Сега шведските учени успяха да направят това за първи път и стигнаха до извода, че сега само една държава в света произвежда повече оръжия от Китай.
В момента китайският отбранителен комплекс произвежда повече от която и да е друга страна на планетата, с изключение на САЩ - това е резултат от изследователите от мозъчния тръст “Сипри” в Стокхолм. Китайските предприятия произвеждат по-малко военни продукти от американските концерни, но повече от цялата руска отбранителна промишленост.
Досега Шведският аналитичен институт не разполагаше с достатъчно прозрачни данни за обемите на производство в китайския отбранителен сектор, но сега за първи път се появиха надеждни показатели за основните компании в китайската отбрана за 2015-2017 г.
Четирите компании, разглеждани в проучването, продават военни продукти на стойност 54,1 милиарда долара, което е с 16 милиарда долара повече от обема на продажбите на десетте най-големи руски предприятия в тази индустрия. Вярно, Китай все още значително изостава от САЩ.
В сравнение с продажбите на оръжие от други страни, и четирите китайски предприятия са сред 20-те най-големи проблеми в света за отбраната към 2017 г. Три от тях дори са сред десетте най-големи, изпреварвайки европейската група компании “Еърбъс”.
До този момент “Сипри” включва 11 американски, 6 европейски и 3 руски концерна сред двадесетте най-големи световни компании през 2017 година.
Според експерт от аналитичния център, изследователите отдавна подозират, че китайската отбранителна промишленост е достигнала много голям мащаб.
Въпреки това, наличните по-рано данни бяха ненадеждни и учените се страхуваха да публикуват аналитични изчисления въз основа на тях. Сега ситуацията се е променила: появиха се нови източници на информация.
Според шведските анализатори, отбранителната индустрия на Китай има десет основни концерна за оръжия, както и един изследователски институт.
“Сипри” е успял да получи информация за четири от тези десет предприятия. Тя не е представена директно, но експертите успяха да направят изчисления въз основа на открити данни. Реалната цена на продажбите на оръжие в Китай трябва да бъде още по-висока и да възлиза на около 70-80 милиарда долара, смятат изследователите.
За да се получи по-добра представа, е необходима информация за останалите шест китайски отбранителни концерна. Въпреки това, дори разчитайки на информация за четирите предприятия, анализаторите уверено твърдят, че Китай е вторият най-голям производител на оръжие в света.
В случая най-големият купувач е самият Китай, според германския телевизионен канал N-TV. „Почти всички оръжия, които Китай произвежда, се закупуват на вътрешно ниво от китайските военни“, казва експерт от центъра „Сипри“.
Причината за това е, защото Пекин иска да стане напълно независим от другите държави в производството на оръжие и технологии за армията.
В същото време има тенденция към увеличаване на търсенето на продуктите на китайския отбранителен сектор в чужбина. Китай обаче все още е далеч от ефективността на Русия за износ в тази индустрия, убедени са изследователите.
От 60-те години на миналия век Китай инвестира много в модернизиране на отбранителната си индустрия. Още по-активно се занимава с това след 1999 г. За разлика от повечето западни компании, проблемите на китайската отбрана се концентрират върху специфични производствени сектори, като авиацията или наземните системи.
Проучването на “Сипри” отчита продажбите на военни продукти и предоставянето на услуги на клиенти както в страната, така и в чужбина. Повечето концерни за отбрана, заедно с оръжията, продават и други продукти за гражданския пазар, напомня N-TV.
Превод: В. Сергеев