На 90 г. почина "Касапина от Пекин"
Бившият китайски премиер Ли Пън, който е критикуван от активисти и мнозина в китайската столица като "касапинът от Пекин" за ролята му срещу протестите на площад Тянанмън, е починал, съобщиха държавните медии, цитирани от "Гардиън".
"Ли, който бе на 90 години, почина в понеделник в Пекин", повече от три десетилетия, след като правителството му разреши кървавите репресии на продемократичните протести, ръководени от студентите, в ранните часове на 4 юни 1989 година.
Заедно с тогавашния висш лидер Дън Сяопин, Ли е смятан за непримирим хардлайнер, отговорен за заповедта, довела до разбиването на седмици демонстрации на протестиращите в центъра на Пекин.
Декларацията му за военно положение над части от Пекин по националната телевизия в седмиците преди пристигането на танковете и армията, го превръща в едно от най-известните лица свързвани с репресии, което продължава да оцветява световното възприятие за ръководството на китайската комунистическа партия.
Броят на загиналите, даден от длъжностни лица след деня на репресиите е около 300, повечето от тях войници, като е потвърдена смъртта само на 23-ма студенти. Китай никога не предоставя пълна информация за насилието, но групите за права и свидетели коментират, че загиналите може да се окажат хиляда. Темата е табу в Китай.
Във вторник "Синхуа", цитирана от Нюз бг, коментира, че "със силната подкрепа" на Дън, "другарят Ли Пън взе ясна позиция и заедно с повечето от другарите на Политическото бюро на Централния комитет, предприе решителни мерки, за да спре размириците и да отговори на революционните бунтове."
Той "стабилизира вътрешната ситуация и изигра важна роля в тази голяма борба за бъдещето на партията и страната", допълва китайската медия.
Ли Пън остава премиер до 1998 г., докато Китай преминава през международни санкции, наложени от западните страни след насилието.
Роден в провинция Сичуан в югозападната част на Китай, Ли осиротява като дете, когато баща му, Ли Шуоксун, революционер от ранната комунистическа партия, е убит от националисти.
Той е издигнат във властта от премиера Джоу Енлай, който заедно с Мао Цзедун е сред лидерите на китайската комунистическа партийна революция. По-късно Ли ще се превърне в един от най-мощните така наречени принцове в страната или членове на елитни семейства, които продължават да упражняват влиянието си.
Две от трите деца на Ли - неговият най-голям син, Ли Сяопин и дъщеря му Ли Сяолин - работят като изпълнителни директори в енергийния сектор и са влиятелни личности в ръководните кръгове. Ли Сяопин бе назначен за министър на транспорта през 2016 г.
Като инженер по водноелектрически централи по време на обучението си, Ли Сяопин се издига като чиновник в енергетиката. Той е шампионът на проекта за язовир "Трите ждрела" по река Яндзъ и през 1994 г. наблюдава иновативното строителство на язовира, който е един от най-скъпите и противоречиви проекти в Китай, потопявайки села, изселвайки милиони и разрушавайки екосистеми.
Проектът на язовира се превърна в нарицателен за това, което критиците определят като икономически модел на Китай за икономически растеж на всяка цена, като се стига до милиарди долари над бюджета и по-късно се свързва със скандали.