На американците е нужен лек танк за източноевропейския театър на военните действия

Пентагонът спешно очаква прототипите само след 15 месеца

Пентагонът обявил началото на програмата Mobile Protected Firepower (MPF – мобилна защитена огнева мощ), чиято цел е създаване на леки танкове, действащи в бойните редове на пехотата включително в труднодостъпна и урбанизирана местност. Съобщението е на vpk-news.ru.

Американците реанимират проект, който от 20 г. няма особен успех. Впрочем танкостроенето в САЩ беше загърбено от авиацията, флота, безпилотните апарати и ракетните системи като средства за глобално доминиране.
 
На суша американците не планираха да воюват със силен противник, а за разните въстаници разчитаха на остарелите, но модернизирани „Абрамс” и MRAP (mine resistant ambush protected – защитени от фугаси и атаки от засада, миноустойчиви и защитен при засада).
 
Според vpk-news.ru, сега ситуацията се променила и американската армия се подготвя за широкомащабни бойни действия, включително на европейския ТВД, против противник с голям брой съвременни танкове, отлични БМП и БТР.
 
Американците откровено говорят, че програмата MPF е ориентирана за условията в Европа. Оказало се обаче, че повечето мостове в Източна Европа са разчетени за натоварване до 45 тона. Ръководителят на проекта Дейвид Доп заявил: „Аз не казвам, че това ще бъде лек танк, но той ще прилича на лек танк. Машината ще се промъква към цели, където не може да премине пехотата.” Той добавил, че бойната машина трябва да бъде по проходимост „на равнище на добър джип”.
 
Машината трябва ефективно да действа като щурмово самоходно оръдие, да поддържа пехотата в улични боеве и при преодоляване на рубежи на противника, като успешно противодейства на неприятелската бронирана техника в полеви сражения.
 
С други думи машината не трябва да с въоръжение, което отстъпва по мощ на 62-тонен „Абрамс”, но да е значително по-лека и C-17 Globemaster III да побира два танка вместо един „Абрамс”. Предполага се, че танкът ще бъде снабден със сваляща се допълнителна защита, която ще се поставя в зависимост от противника и конкретната ситуация.
 
Очаква се първите прототипи да бъдат готови само след 15 месеца след подписване на договора. Тази бързина предполага да се пропусне етапъ т на разработване, тоест машината ще бъде създавана на базата на съществуващи системи.
 
Няколко компании вече са представили своите предложения в рамките на програмата MPF. В бойната машина „Гриффин” на компанията General Dynamics са използвани множество предишни разработки, включително корпусът и 120-мм оръдие на британския танк „Аякс”, както и системи в „Абрамс”. Заявената маса на машината е около 28 тона.
 
BAE Systems също залага на обновена версия на своята машина M8 Buford (AGS), наричана Expeditionary Light Tank. Тя има маса под 20 тона и е със 105-мм оръдие.
 
Превод и редакция: БЛИЦ
 

  • Категории: Свят
  • Тагове: