Наркодилърът от Северна Корея Канг разкри страшни неща за дрогата, партията и мафията там
В един случай шефът на охранителната служба бил най-редовният клиент на наркодилъра
Дрога, контрабанда, подкупи - сенчестия сектор в Северна Корея може би е най-добре работещия в цялата страна и създава прослойка от предприемачи в обществото. Всесилния държавен апарат е безсилен пред това предизвикателство.
В близост до границата с Китай, в град Хорйонг, 80% от възрастните взимат метамфетамини, твърди севернокореецът Канг.
Той е забогатял именно чрез търговия със синтетичната дрога. В крайна сметка, ефектът от наркотика е много по-силен от клетвата за вярност на лидера Ким Чен Ун.
"Амфетите са добър подарък за рождени дни, или пък нечие завършване", обяснява Канг и допълва: "Началникът на охранителната служба на практика живееше у дома".
Не, не защото всеки ден шефът службите за сигурност е проверявал дома му, а защото бил най-редовният му клиент.
Господин Канг всъщност не разкрива името си, защото освен че продава амфетамини, има и друг бизнес: Той помага на бегълците от Северна Корея да пращат пари на семействата си. Доста по-рисков бизнес, за който също взима добри пари - 30% от сумата.
Това престъпление, разбира се, е в разрез със социалистическия идеал в Северна Корея, но пък и шефът на службата за сигурност прибирал в джоба си съответната комисиона, за да си затвори очите.
Така господинг Канг си докарвал месечен доход от 3 до 5 000 долара, пише "Die Welt", цитирано от Днес бг. Доста сериозна сума, за страна, в която средната месечна заплата е около 60 долара.
Канг вече не живее в Северна Корея и е поел по пътят на много други и е избягал в Южна Корея. Историята си той разказва пред Анна Фифийлд.
Фифийлд, която е била журналист във "Вашинготн пост" отдавна има интерес към Северна Корея. Тя пише книга "Великият наследник" и в 300 страници рисува портрет на икономическата система в КНДР, ако въобще има такава.
От социализъм към общество на мафията
Когато Ким Чен Ун взе властта обяви модернизация на икономиката като първи приоритет на партията. Така или иначе истинската икономика на Северна Корея е много по-разпознаваема от ядрената й програма.
За да разбере повече, Фифийлд е разговаряла със стотици бегълци от Северна Корея - някои в Южна, други в САЩ. Основно ги разпитвала за предишното им ежедневие.
Техните разкази единодушно рисуват картина на севернокорейското общество, като общество, което е на път да се превърне в мафиотско. Правилата на държавата имат малко значение през силата на парите.
Партията, администрацията, армията, учителите, дори граничарите, кметове, лекари или полицаи са в ръцете на хората с пари и връзки. Ако ли не са в ръцете им, то самите те са такива.
Такъв е и примерът с учените в химическия комбинат в Хамхунг. Там, според източниците, химиците приготвят метамфетамини. В крайна сметка, хора като господинг Канг трябва да се снабдяват отнякъде със стоката си.
Това е бъдещето
В страна, където партията е вездесъща, но мафията може би още повече, партийната принадлежност вече не е на почит.
Показателни са думите на севернокореецът Ким, който е начело на текстилна фабрика в китайския пограничен град Дандонг. Той разказва за дъщеря си, която учи в Пхенян:
"Чете твърде много, иска да стане учителка. Това е абсурдно! Трябва да отиде в партията, да стане бизнесдама и да прави пари. Това е бъдещето", казва Ким.
Мечтите му за бъдещето на неговата дъщеря не са случайни. В патриархалното общество на Северна Корея, дори и социализмът не може да изкорени някои порядки. Жените са на второ място, и като такива, често не работят толкова много, или заемат по-лошо платените постове.
Повечето време извън работа, означава повече възможности за развитие на бизнеса.
Фифийлд предупреждава, че в Северна Корея корупцията е на път да обхване цялото население. Държава с амбиции да стане ядрена сила, в която всичко може да се купи с корупция, въобще не е добра идея.