Русия има план за модернизиране на способностите на системата за противоракетна отбрана на столицата си, което може да направи Москва най-защитения от ядрен ракетен удар град в света, според военния наблюдател на The National Interest Калеб Ларсо.

Според експерта в системата, наречена условно А-235, ще бъдат отстранени недостатъците на съветските системи за противоракетна отбрана, но предвид финансовите трудности, пред които е изправена Русия, предстои да видим дали ще успее да реализира плановете си.

Най-защитеният град от ядрен ракетен удар в света не е Вашингтон или Лондон, а Москва. Според Калеб Ларсо, военен наблюдател на The National Interest, Русия изглежда има план за модернизиране на способностите на системата за противоракетна отбрана на своята столица, която премахва недостатъците на предишното поколение съветски системи за ПРО, които не осигуряват адекватна защита срещу хиперзвукови ракети.

Както отбелязва експертът, през 1972 г. САЩ и Съветският съюз подписаха Договор за ограничаване на системите за противобалистични ракети. За разлика от повечето договори за контрол на оръжията, Договорът за ПРО е фокусиран не върху нападателните оръжия, а върху защитните средства, предназначени да противодействат на тези ракети.

Всъщност САЩ и СССР се ограничиха до две системи за противоракетна отбрана. Тези системи не можеха да покриват цялата страна и трябваше да бъдат на разстояние най-малко 1300 км една от друга. Всяка система за противоракетна отбрана можеше да има не повече от 100 пускови установки. Първата съветска система за ПРО е А-35.

В завършения си вид А-35 имаше четири бойни комплекса, които обграждаха съветската столица. Въпреки това, вместо да използва прецизни бойни глави, които биха могли или физически да свалят американската МБР, или да се приближат достатъчно близо, за да я взривят и унищожат, Съветският съюз избра „пространствено оръжие“.

Предимството на тази ракета беше, че не трябваше да е толкова близо до американска МБР, за да я свали от траекторията й или да я унищожи. Според разчетите, съветска ракета с мощен ядрен заряд би следвало да се взриви отвъд пределите на атмосферата, когато американската междуконтинентална балистична ракета е достигнала най-високата точка на своята траектория.

Московската система за ПРО е модернизирана през 1995 година. Броят на ракетите е увеличен, както и броят на радарите за ранно предупреждение, които са свързани в мрежа, за да осигурят по-ефективно ранно предупреждение и да подобрят точността на ракетите за ПРО.

Днес Русия има план за допълнителна модернизация на своите способности за противоракетна отбрана. А именно, смяна на ядрената бойна глава с конвенционални взривни вещества и разчитане повече на мобилни пускови установки, отколкото на подземни ракетни шахти.

Системата с условно наименование A-235 ще бъде разработена, наред с другото, за отстраняване на недостатъците на предишното поколение съветски и руски системи за ПРО, които не осигуряват адекватна защита срещу хиперзвукови ракети. Въпреки това, както заключава авторът на материала, предвид финансовите затруднения, с които Русия се сблъсква в момента, остава да видим дали ще успее да реализира плановете си.