National Interest: Срещата на НАТО се превърна в театър на абсурда
Обама предсрочно напусна форума, но успя да обсъди санкциите срещу Русия
Северноатлантическия Алианс отдавна е престанал да бъде инструмент за колективна сигурност и запазване на стабилността в света, пише National Interest. Днес основната роля на НАТО е предоставянето на САЩ на възможности за управление на европейската сигурност. Всичките останали цели и задачи на алианса не са нищо повече от фарс, отвличащ от тази реалност.
Според автора на изданието, срещата на НАТО се е превърнала в театър на абсурда.
Разполагането на Прибалтика и Полша на четири батальона, които не надвишават и хиляда души, не плаши Русия. А и в НАТО никой сериозно не се надява на това. Според NI, членовете на алианса по този начин се надяват да създадат нещо като „сдържащ фактор” за Москва, за да бъдат успокоени най-нервните страни, изплашили се от съобщенията за руското превъоръжаване.
Във Варшава, както и на предишните срещи, участниците в алианса преразглеждат своите позиции относно увеличаването на разходите за отбрана на НАТО. В момента представителите на алианса предвиждат в далечна перспектива всяка страна да отделя по 2% от БВП.
Авторът на статията отбелязва, че ако страните от НАТО действително са заинтересовани от запазването на сигурността в Прибалтика, то те биха се концентрирали повече върху другите въпроси – например, отношението на местните власти към рускоезичното население и ефективността на интеграцията на националните малцинства.
Обама предсрочно напусна срещата на НАТО, но успя да обсъди санкциите срещу Русия
Президентът на САЩ Барак Обама предсрочно прекрати участието си в срещата на НАТО във Варшава, за да отпътува за Далас, където в четвъртък бяха убити американски полицаи по време на протест срещу полицейската агресия против афроамериканците, съобщават световните медии.
Говорителят на Белия дом Джош Ърнест съобщи, че президентът е „приел поканата на кмета на Далас Майк Роулингс да посети Далас в началото на следващата седмица”.
Въпреки ранното отпътуване от Полша, Обама в първия ден на срещата успя да обсъди с председателя на Европейската комисия и председателя на Европейския съвет необходимостта антируските санкции да бъдат запазени.
Заместникът на неговия помощник по националната сигурност Бен Родс съобщи, че Обама и ръководството на ЕС подкрепят Минските споразумения и потвърждават „решитемостта си да запазят санкциите срещу Русия, докато нарушаването на териториалната цялост и суверенитета на Украйна продължава”.
По думите на Родс, САЩ разбират, че отделни европейски страни „страдат от санкциите по отношение на Русия”. При това той подчерта, че Вашингтон „подкрепя техния стремеж за сътрудничество с Русия, но тя трябва да изпълнява своите ангажименти”.