НАТО прави голяма крачка, Орбан каза „Да“, а Кремъл удари на камък
Очаква се през следващите дни турският президент Реджеп Тайип Ердоган да подпише документа за ратификация на Швеция и да приключи ролята на Анкара в продължителната сага
Унгарският министър-председател Виктор Орбан заяви, че в телефонен разговор с ръководителя на НАТО Йенс Столтенберг е потвърдил подкрепата си за членството на Швеция в Алианса за сигурност, предаде АФП.
Будапеща остава последната страна, която се въздържа да ратифицира кандидатурата на Стокхолм за членство в НАТО.
"Потвърдих, че унгарското правителство подкрепя членството на Швеция в НАТО", написа Орбан в X.
"Подчертах също, че ще продължим да настояваме унгарското национално събрание да гласува в подкрепа на присъединяването на Швеция и да приключим ратификацията при първа възможност", добави той.
Орбан изпрати писмо до шведския си колега Улф Кристерсон, в което го покани в Будапеща, за да обсъдят кандидатурата "в най-кратък срок".
Миналата седмица Унгария разкритикува Швеция, че не предприема стъпки за укрепване на двустранните отношения.
Унгария често е осъждала това, което нарича "открито враждебно отношение" на Швеция, обвинявайки шведските представители, че "многократно са искали да удрят Унгария" по въпроси, свързани с върховенството на закона.
Столтенберг приветства "добрия разговор" с Орбан.
"Приветствам ясната подкрепа на министър-председателя и неговото правителство за членството на Швеция в НАТО. Очаквам с нетърпение ратификацията веднага след като парламентът се събере отново", написа той в X.
Парламентът трябва да се събере отново в средата на февруари.
Парламентът на Турция ратифицира членството на Швеция в НАТО след повече от година забавяния, които разстроиха усилията на Запада да покаже решителност пред войната на Русия в Украйна.
Очаква се през следващите дни турският президент Реджеп Тайип Ердоган да подпише документа за ратификация на Швеция и да приключи ролята на Анкара в продължителната сага.
Орбан и Ердоган поддържаха добри отношения с руския президент Владимир Путин по време на войната в Украйна.
Лидерите на НАТО се опасяваха, че Кремъл се опитва да използва двамата лидери, за да сее разделение на Запад.
Швеция и Финландия подадоха молби за членство в НАТО след нахлуването на Русия в Украйна. Финландия стана член на НАТО през април миналата година.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук