Най-големият и нов самолетоносач в света акостира в Турция, но какво означава това?
CVN 78 поставя началото на поетапната подмяна на самолетоносачите от клас Нимиц във военноморския флот на САЩ
Най-големият и модерен самолетоносач в света - американският "Джералд Р. Форд" - акостира в Турция. Това се случи на фона на военно напрежение в Черно море и в навечерието на срещата на Владимир Путин и Реджеп Ердоган, насрочена за 4 септември в Сочи, Русия. Кое е общото между събитията?
Той е най-големият самолетоносач в света. В края на август корабът на Военноморските сили на САЩ “Джералд Р. Форд” (USS Gerald R. Ford - CVN 78) акостира в пристанище в Анталия. Това говори за затопляне на отношенията между САЩ и Турция. Освен това изглежда като знак към Владимир Путин и Русия в навечерието на срещата му с президента на Турция Реджеп Ердоган. В края на миналата седмица Кремъл обяви, че тя ще се случи на 4 септември в Сочи, Русия.
Преди две седмици Турция предупреди Русия да избягва случаи като този, при който който руски военен кораб стреля предупредително по цивилния плавателен съд "Сукру Окан". Това стана близо до турските и българските териториални войни на Черно море, като собственикът на кораба е турска компания.
Напрежението се покачи, след като Москва излезе от зърнената сделка и блокира износа са зърно от Украйна. Турция и ООН бяха гаранти на сделката.
Какво знаем за американския самолетоносач и защо е в турски води?
Първият от рода си
“Джералд Р. Форд”, който носи името на 38-ия американски президент, е първият произведен от нов, едноименен клас самолетоносачи. Предишният клас Нимиц (Nimitz) е на повече от 40 години. CVN 78 поставя началото на поетапната подмяна на самолетоносачите от клас Нимиц във военноморския флот на САЩ.
Към момента това е най-големият самолетоносач в света. Дълъг е над 330 метра, което е дължината на три футболни игрища, и има 25 палуби.
Много характеристики правят “Джералд Р. Форд” уникален. Те включват нова ядрена система с два реактора, която го задвижва. Реакторите имат възможност да генерират почти три пъти по-голямо количество електрическа енергия от предишното поколениe. Има и иновативна електромагнитна система. Очаква се тази система да разшири възможностите за изстрелване на самолети, включително безпилотни.
Според описанието му "Джералд Р. Форд" може да носи над 75 летателни средства на борда си. Екипажът му може да наброява 2600 души.
Ударната група
Ударната група на самолетоносача "Джералд Р. Форд" - GRFCSG - е разположена в зоната на действие на Военноморските сили на САЩ в Европа и Африка (Шести американски флот). GRFCSG разполага с повече от 6 000 моряци на всички платформи.
Групата на “Джералд Р. Форд" се състои от 12-а ударна група на самолетоносачите, 8-о авиокрило на самолетоносачите, ескадрила разрушители 2. Групата включва корабите: ракетен крайцер “Нормандия”, и разрушителите “Рамидж USS, “МакФаул”, “Томас Хъднър”.
В края на август флагманската ударна група беше изпратена в Турция. Преди да акостира в пристанището в Анталия “Джералд Р. Форд” участва в учения заедно с флагманския кораб на турските военноморски сили “Анадола”.
Посланикът на САЩ в Турция Джеф Флейк прие Селчук Байрактар, главен изпълнителен директор на турския производител на безпилотни самолети Baykar и зет на президента Реджеп Ердоган, на борда на “Джералд Р. Форд” по време на учението.
В Анталия, по съобщение на американските Военноморски сили, самолетоносачът отново е бил “домакин на местни официални лица и военни лидери за вечеря, за да отпразнува силния, обширен съюз между САЩ и Турция".
След това "Джералд Р. Форд" продължи ученията с военноморските сили на Турция.
Знак за сближаване
Това е последният знак за сближаване между съюзниците от НАТО САЩ и Турция, пише аналитичният сайт за събитията в Близкия Изток “Ал-Монитор”.
Отношенията межди САЩ и Турция са напрегнати от години, а Анкара започна да флиртува с Москва, след като през 2019 г. беше изключена от програмата на САЩ за изтребители F-35 Joint Strike Fighter. Една от причините е, че преди това Турция закупи системата за противоракетна отбрана С-400 на Русия въпреки предупрежденията на Вашингтон да не го прави.
Агресивната война на Русия срещу Украйна допълнително засили стратегическото значение на Турция за САЩ и за региона. Вашингтон не е разполагал военноморски си сили в Черно море отпреди войната, а и това не може да се случи без Турция, която държи ключа към проливите по силата на Конвенцията от Монтрьо (1936 г.). Самолетоносачът не може да премине към Черно море, но се намира на 500-600 мили от центъра му. При спешна ситуация самолет от него може да достигне и да оперира в региона на Русия и Украйна.
Миналата година Анкара се възползва от възникващата си силна позиция между Запада и Русия и успя да договори сделка за износ на зърно от Украйна.
През юли Кремъл се оттегли от тази сделка и започна серия от удари по украински зърнени силози на река Дунав.
Знаковото посещение в Турция на “Джералд Р. Форд” идва само дни преди Ердоган да се срещне с руския президент Владимир Путин в Сочи тази седмица в опит да убеди Русия да се върне към сделката.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук