Най-съвременният „самолет-невидимка” F-35 има основен недостатък
С помощта на комплекси С-400, продадени в Турция, Москва ще може да разбие системата „свой-чужд” на новия американски изтребител, както и да следи неговите движения
Доставката на руските зенитно-ракетни комплекси С-400 до Турция носи неочакван ефект. В САЩ на Анкара беше предложено да изключва „Триумфите“ по време на полетите на най-новите изтребители F-35.
Те се страхуват, че системите за противовъздушна отбрана не само ще дадат на Москва кодовете „свой-чужд“, но и ще следят движението на самолетите на НАТО. Да не би най-съвременният „самолет-невидимка” пето поколение на САЩ да не е толкова слабозабележим.
С помощта на комплекси С-400, продадени в Турция, Москва ще може да разбие системата „свой-чужд” на новия американски изтребител F-35, както и да следи неговите движения. Такъв сценарий беше представен в сряда от американски военни експерти.
Публикацията на Defense News се опита да предложи оригиналното си решение за съвместната употреба на руската система за ПВО С-400 „Триумф” и американския изтребител пето поколение F-35.
По-рано Вашингтон заплашваше Анкара в продължение на много месеци, че ще я накаже за закупуване на руски комплекси. Въпреки това, миналата седмица президентът Доналд Тръмп реши да се въздържи от санкции. Всички заплахи в САЩ се оказаха блъф.
Държавният секретар Майк Помпео само помоли турците поне да не включват комплексите в бойно дежурство, сиреч да не ги разполагат.
След това доставките на F-35 в Турция отново престанаха да изглеждат фикция и военните експерти започнаха да мислят как тези оръжия могат да се съвместят в рамките на една страна - член на НАТО.
Според прогнозите на Defense News, радарите на „Триумф” ще могат непрекъснато да наблюдават американските изтребители, което ще ги лиши от тяхната скритост.
Освен това въвеждането на С-400 в системата за противовъздушна отбрана на НАТО ще позволи на Русия да научи много за разузнавателните и въздушните системи за наблюдение на противника. Възможно е също изтичане на системата на изтребителите „свой-чужд“, тъй като и двата вида оборудване са компютъризирани.
За да разреши проблема, Defense News предлага първо да се отложи доставката на F-35 до Турция, докато руските военни специалисти, ангажирани с отстраняване на грешките на С-400, не напуснат страната.
Втората мярка е изключването на „Триумфите“ по време на полетите F-35. „Това значително ще намали ефективността на С-400, но това е част от цената, която Ердоган би трябвало да плати”, заключава изданието.
Американският мозъчен тръст „Стратфорт”, известен като „ЦРУ в сянка“, също говори с възхищение за силните страни на С-400 в средата на юли. Според него комплексът има много „впечатляващи” тактически и технически характеристики, които нямат аналози в своя клас.
Ефективността на комплекса обаче зависи пряко от уменията на бойния екипаж, който ги контролира и условията на околната среда, смятат в „Стратфорт”.
Сред „невероятните възможности" на руския комплекс анализаторите споменаха и способността за "откриване на стелт самолети", увеличен обхват на откриване на цели в сравнение със С-300, способността да се поразяват различни видове въздушни цели и много други.
Въпреки това, обществените опасения на американските експерти може да са силно преувеличени, смята военният анализатор Александър Голц. Според него подобни публикации отразяват факта, че американците просто вече не се доверяват на турските съюзници.
„Не руските военни ще седят в командните пунктове С-400, а турските - те могат да научат всички тайни на F-35. Или американците вярват, че хитрите руснаци ще добавят няколко бъга в електрониката С-400, които автоматично ще изпращат информация до Москва? Но всичко това е свързано с теориите на конспирацията”, смята Голц.
Събеседникът е изненадан и от идеята на Defense News „Триумф” да се изключва по време на полетите на F-35. „Този съвет няма нищо общо с реалността. Колкото и да е осигурен изтребителят със „стелт” технологията, при определени обстоятелства той все пак се вижда на радара”, обяснява Голц.
Генерал-лейтенант Александър Горков, ръководител на противоракетните сили на ВВС през 2000-2008 г., също е сигурен: дори ако F-35 се опита да надхитри руския зенитен комплекс, „С-400 ще го види така или иначе, макар и на по-късо разстояние, защото мощността на откриване на „четиристотицата” е много прилична”.
Горков е убеден, че американците все още се усещат уязвени от действията на Анкара. „Тук няма военна стратегия. Това е чисто политическо решение на САЩ, те се опитват да покажат, че все още са в състояние да повлияят на Турция като свой съюзник.
Във всеки случай, придобитите С-400 и F-35 ще станат собственост на Турция директно”, смята генералът.
Изтребителят F-35 е разработен от средата на 90-те и започва да влиза в американските войски през 2015 година.
Самолетът е наречен един от най-модерните модели военна техника и в същото време един от най-скъпите - разработката струва повече от 50 милиарда, като се планира да се продаде на цена от 80 до 100 милиона долара на машина.
В същото време лъвският дял на разходите е изразходван точно за оборудването на самолета със „стелт” технология. В същото време ниският профил на изтребителя остана на преден план, заради него дизайнерите пожертваха маневреността, управляемостта и други свойства на самолета.
Въпреки високата цена, F-35 вече се купува от съюзниците на САЩ, включително от Израел, Канада, Обединеното кралство, Япония, Италия и други. Турция е не само клиент на F-35, но и производител на част от неговите компоненти. Плановете на Анкара бяха да закупи до сто от тези изтребители.
В същото време, според договора с Москва, Анкара ще получи две дивизии С-400 плюс някои производствени технологии. Първата партида от „Триумфите“ вече пристигна през първата половина на юли.