Най-възрастната жена в света почина на 123 години
Преживява февруарската и октомврийската революции, Първата и Втората световна война, смяната на правителствата и управниците, разпадането на Съветския съюз и други възходи и падения на руската история
Най-възрастният жител на Земята Танзилия Бисембеева почина на 123-годишна възраст в района на Астрахан, съобщава Газета.ру. От 2016 г. тя е най-възрастният човек в света. През живота си рускинята, родена по времето на цар Николай, преживяла много от лидерите и събитията в Русия. Децата на Бисембиева обясняват дълголетието й с доброта и трудолюбие.
Рускинята щяла да навърши 124 години след шест месеца. Тя е записана в Руската книга на рекордите като най-старата жена на света от 2016 година насам.
„Умря спокойно, погребана е в семейното гробище. Цялото село дойде да види последния й път “, разказа началникът на Красноярския край Нургали Байтемиров.
Танзилия Бисембеев е от казашки произход. Тя е родена в годините на управлението на император Николай II - през 1896 година. Преживява февруарската и октомврийската революции, Първата и Втората световна война, смяната на правителствата и управниците, разпадането на Съветския съюз и други възходи и падения на руската история.
Дълголетницата е първоа в семейство от осем деца - и в крайна сметка надживява всички свои братя и сестри. Бисембеева е родила сравнително късно - в предпенсионна възраст - 53 години. Третото й дете идва на бял свят, когато тя е на 57 години. Синовете й се надяват, че имат също толкова добра генетика и очакват да доживеят до много стара възраст - самите те вече са над 60 години.
Бисембеева признавала лечението само с алтернативни методи и отишла на лекар за първи път на 100-годишна възраст поради проблеми със зрението. Според децата й, нейната достолепна възраст се обяснява с доброта на характера и неизбежна упорита работа.
"Тя никога не се е отпускала и не е седяла неподвижно", казват наследниците.
Независимо от това, Книгата на рекордите на Гинес (KRG) счита японката Кейн Танака за най-възрастния човек на планетата. Тя живее в град Фукуока на остров Кюшу. На официалния уебсайт на директорията се вижда, че на 9 март 2019 г. възрастта на столетницата е била 116 години и 66 дни.
Преди това друга японка - Тай Мияко, която живя 117 години и почина на 22 юли 2018 г., беше призната за най-възрастният човек в света. Абсолютният рекордьор според KRG е французойката Жан Калман, която е живяла 122 години, починала през 1997 година.
Има обаче нерегистрирани столетници. В североизточната част на Тайланд имало жител на 128 години.
Според изданието старецът живее в село Монсомбун. Датата на раждане в личната му карта е 9 април 1891 г. „Ако е възможно, бих искал да живея, за да видя 200-ия си рожден ден“, казва дълголетникът.
Той наричал тайната на напредналите си години - здравословна диета и упражнения. Имал съпруга, която е само на 70 години, както и седем деца и 11 внуци.
Специалистите, проучвайки диетата на дълголетниците, открили, че тя е от продукти, които съдържат антиоксиданти, които пък помагат за поддържане на здравословно здраве. Сред тях са зелен чай, фурми, морски зърнастец, както и боровинки, домати и млечни продукти.
Сега в Русия се говори за рекорден брой столетници. Според Федералната служба за държавна статистика от 1 януари 2019 г. броят на гражданите над 100 години в Русия нараства няколко пъти. През 2009 г. тази цифра е била 7718 души, тази година - 20582 столетници. Освен това руското министерство на здравеопазването подчерта, че днес в Русия живеят над 1,8 милиона души на 86 и повече години.
Според демографите тези показатели за ръста на броя на руснаците над 100 години са свързани не само с увеличаване на продължителността на живота, но и с подобряването на статистическото счетоводство.
В края на септември стана известно, че гражданите на Руската федерация биха искали да оцелеят средно до 87 години. Както бе отбелязано, московчани искат да живеят най-дълго - до 92,3 години. След тях са жителите на Севастопол, които биха искали да живеят 92,1 години, а Омск - 87 години.
Освен това, както е уточнено, руснаците не просто мечтаят за дълголетие, но правят всичко възможно за това. Така 64% от анкетираните се опитват да се грижат за здравето си, 35% от тях се занимават със спорт, други 58% спазват правилното хранене.