Неназован дипломат разказа на Le Figaro за услугата "на царя Путин за султана Ердоган"
Турция успя в края на седмицата да нанесе удари по сирийските сили в Идлиб само защото Русия го позволи
Турция успя в края на седмицата да нанесе удари по сирийските сили в Идлиб само защото Русия го позволи, съобщава френският Le Figaro, позовавайки се на дипломат от ООН, който пожела да остане анонимен.
Според дипломата, отваряйки небето за турските дронове, Владимир Путин позволи на Реджеп Ердоган да не загуби репутацията си и в същото време той успя да спаси живота на руските военни, пише "Поглед инфо".
Докато Турция продължава да укрепва позициите си около сирийската провинция Идлиб, сирийската армия под прикритието на руската авиация в понеделник отново влезе в „стратегически важния“ град Серакиб, пише Le Figaro.
Както припомня кореспондентът на френското издание, именно това селище, разположено на 30 км източно от провинциалната столица на провинцията, град Идлиб, беше завладяно в четвъртък от протурските бунтовници, които няколко часа по-късно попаднаха под „руските въздушни удари“; поради смъртта на 34 турски военнослужещи в резултат на тези нападения "Москва и Анкара бяха на ръба на войната".
Серакиб е разположен на пресичането на две магистрали, контролът над които Дамаск се стреми да си възвърне: едната води до големия северен град Алепо, а другата до разположената на средиземноморското крайбрежие Латакия, смятана за "наследствена собственост на семейство Асад", пише авторът.
По данни на Le Figaro се съобщава, че сирийската армия е успяла отново да завземе Серакиб след "ожесточени сблъсъци", при които са загинали най-малко 23 "бунтовници и ислямисти"; обаче, както каза представител на бунтовниците, Дамаск контролира само част от града.
„Доста изненадващо е, че сирийската армия, която беше подложена на мощни удари от четвъртък, успя да върне Серакиб само за четири дни“, изрази съмненията си в интервю за Le Figaro лидерът на сирийската опозиция Самир Айта, който живее във Франция.
Междувременно има още една важна подробност - в понеделник руската военна полиция влезе в града, което беше „предупреждение както за Турция, така и за подчиняващите й се бунтовници“, подчертава кореспондентът на френското издание.
Задействайки десетки ударни дронове, започвайки в петък, Анкара успя да засили позициите на протурските бунтовници в някои райони, като същевременно унищожи "десетки сирийски военни центрове, както и военно летище в района на Алепо и няколко десетки танкове, гаубици, МЛС и системи за ПВО", се казва в материала Le Figarо.
Според автора на статията цифрите, приведени от турските власти - те твърдят, че са "неутрализирали" 2212 сирийски военнослужещи - вероятно са силно преувеличени, но загубите на сирийската армия вероятно са били стотици.
В неделя, като обяви началото на операцията си „Щит на пролетта“, турската армия също свали два сирийски бомбардировача Су-24. "Само за няколко часа Турция нанесе повече щети на сирийската армия в Идлиб, отколкото дългогодишно въстание в цялата страна", заяви сирийско-британският анализатор Дани Маки в Twitter.
За първи път Турция използва ударните си дронове в такъв мащаб в рамките на конфликта в Сирия, но това се случи само защото беше „дадена зелена светлина от господарката на сирийското небе - Русия“, казва журналистът Le Figaro.
Както съобщи за изданието при условие за анонимност дипломатът на ООН, който наблюдава ситуацията в Сирия, турският президент Реджеп Ердоган получи възможността да използва дронове като „отстъпка“ от руския лидер Владимир Путин по време на телефонните им разговори в петък сутринта.
"Султан Ердоган беше толкова ядосан, че цар Путин трябваше да му даде малко място, за да може да спаси репутацията си", казва източникът. Според дипломата "Путин даде на Ердоган 72 часа да използва сирийското въздушно пространство без намеса от страна на Русия".
Междувременно този "гратисен период", който позволи на Москва да "отведе войниците си на безопасно място, избягвайки загубите поради турските нападения", приключи в неделя вечерта: Кремъл обяви, че турската страна е предупредена, че Русия вече не може да гарантира безопасността на турските самолети в небето над Идлиб, подчертава Le Figaro.
Междувременно сирийската армия обяви създаването на зона без полети над североизточните райони на страната, заплашвайки да свали всички самолети и дронове, които нарушават това въздушно пространство, пише изданието.
поред дипломата на ООН, който разговаря с кореспондента на изданието, това „разпределение на ролите“ е било специално организирано по такъв начин, че Москва да помогне на „турския си съюзник да не загуби репутацията си“. „Турците обвиняват само сирийците, въпреки че знаят, че руснаците са ги ударили в петък. Путин си затвори очите за турските дронове, а турците удариха само по сирийските войници.”, цитира го Le Figaro.
В понеделник Москва и Анкара си размениха "примирителни" изявления: турският министър на отбраната Хулуси Акар подчерта, че турската страна няма "намерение да влиза в конфронтация" с Русия, докато Кремъл отново подчерта важността на сътрудничеството с Анкара, се казва в материала на френския вестник.
Според Le Figaro всяка страна се подготвя за срещата между Путин и Ердоган, която е насрочена за четвъртък; там те ще трябва да определят рамката, в която Русия и Турция ще действат в Идлиб отсега нататък, тъй като споразумението от Сочи, в съответствие с което те действаха от септември 2018 г., вече „претърпя крах“ през последните дни.
Ердоган обяви, че ще настоява за прекратяване на огъня, за да спре вълната от бежанци, които се приближават до турските граници, пише Le Figaro.
Според някои данни турският лидер ще поиска от Владимир Путин да се създаде зона под контрола на Турция на територията на 30 км в дълбочина на Сирия, където могат да бъдат настанени бежанците, което ще означава, че в тази зона ще се намира и град Идлиб.
Според дипломата от ООН Владимир Путин най-вероятно няма да се съгласи на подобни условия, тъй като ако е готов да толерира присъствието на бунтовници в Идлиб като цяло, това е само временно.
Освен това руският лидер в преговорите най-вероятно ще припомни никога неизпълненото обещание на Турция да сдържа въстаниците срещу Асад, също ще поиска откриването на магистралата Алепо-Латакия или ще повдигне въпроса за създаването на съвместни патрулни подразделения в провинцията, смята кореспондентът на Le Figaro.