"Да освободим Атина и Гърция от ордите нелегални имигранти" е лозунгът на организацията
Жертва в центъра на Атина е 34-годишният Петьо Атанасов от София. Той е зверски пребит от неизвестни лица в центъра на гръцката столица към 1,00 часа в неделя.
“Закарах жена ми на работа и на връщане 5-6 непознати ме нападнаха. Помолих ги да говорят на английски, тъй като не разбирам гръцки език добре, и тогава започнаха да ме налагат с ритници и юмруци, след което съм изпаднал в несвяст и се събудих вчера", разказва пред "24 часа" жертвата.
От 8 месеца той живее в Атина със семейството си.
“Намерихме Петьо да лежи в локва кръв и в безсъзнание, след което веднага го закарахме в болница", разказват българи. “Вчера дойде на себе си и го изписаха вкъщи. Не вижда с двете очи, носът и зъбите му са изпочупени, има много други травми, споделя съпругата му. - Ще наемем адвокат.”
“Животът за нас, имигрантите в центъра на Атина, стана непоносимо труден. След 20 ч е невъзможно да се появяваш по улиците", разказва и българката Хара Минчева. Преследват ни, бият ни, нападат ни постоянно.
Според пострадалите нападенията върху имигрантите се извършват от неонацистката организация “Хриси авги" (Златна зора). “Тук, в центъра, имат клуб, където се събират. Обикалят с мотори и ако случайно мине някой имигрант, го пребиват. “Искаме защита от българското и гръцкото правителство", апелират българите. От българското посолство в Атина съобщиха, че не са уведомявани официално за инцидентите. /БЛИЦ
Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.