Нещо невиждано за цяла Европа стана в Италия, само за ден...
Екстремни валежи, предизвикани от промените в климата, счупиха рекордите тази седмица в част от страната
Екстремни валежи, предизвикани от промените в климата, счупиха рекордите тази седмица в част от Италия, известна със своите дъждове, както и в област в Оман, която изобщо не е известна с валежи.
В понеделник поредица от бури се спряха над северозападна Италия, освобождавайки количество валежи, което никога не е било наблюдавано в цяла Европа, след като над 742 мм дъжд падна само за 12 часа. В Оман, рядък тропически циклон, изхвърлял валежи, които в нормални времена падат в рамките на няколко години, причинявайки смъртоносни наводнения в пустинния пейзаж, който рядко вижда много дъжд през цялата година.
750 мм дъждове за половин ден
Италианската провинция Генуа, известна с естествената си красота и скалисти брегове, стана епицентър на последните екстремни дъждове.Поредица от бавно движещи се бури спря в региона от неделя до понеделник, изхвърляйки над 925 мм дъжд в град Росилионе, на около 100 мили югозападно от Милано. 925 мм дъжд са приблизително еквивалентни на средните валежи, които бихте очаквали в Сиатъл за една година. На Лондон ще му отнеме средно 15 месеца, за да отчете такива валежи.
Десетки хора е трябвало да бъдат спасени, след като съобщения за свлачища и наводнения са осеяли пейзажа, което е довело до срутване на мост в град Куилиано, съобщава Corriere della Sera.
Мокрото време не е необичайно в тази част на Италия, тъй като в региона средно над 1200 инча дъжд годишно. Бурята обаче е спаднала с близо 30 инча (750 мм) само за 12 часа, поставяйки нова европейска марка за най-обилните 12-часови валежи, които някога са регистрирани, според климатолога и експерта по екстремни климатични условия Максимилиано Ерера.
В близкия град Кайро Монтенот, на около 32 км западно от Росилионе, метеорологичните рекорди продължиха да падат в понеделник. 6-часовият потоп, за разлика от който и да е наблюдаван в Италия, донесе близо 20 инча (500 мм) валежи, което е най-високият национален рекорд за 6 часа за цяла Италия, отбеляза Ерера.
Само на няколко мили на изток, умопомрачителните валежи заляха и близкия град Викоморасо, след като над 7 инча (180 мм) паднаха само за един час, според FloodList, организация, която документира значителни събития от наводнения от цял свят .
За сравнение, останките от урагана Ида обляха Централния парк в началото на септември, след като рекордът от 3,15 инча падна само за 1 час, счупвайки предишния 1-часов рекорд, поставен само 11 дни по-рано, когато тропическата буря Анри напои региона.
Дъжд в пустинята
По-малко от 2 дни по-рано и малко над 3000 мили на югоизток, циклонът Шахин стигна до сушата в далечния северен Оман с ветрове стигащи ураган от категория 1.Бурята напои нормално изсъхналия град Ал Хабура с над 14 инча (300 мм) валежи за броени часове, според The Times of Oman.
Това е еквивалент на повече от 3 години валежи за около 24 часа. В близкия град Сувайк само за 6 часа падна дъжд, който би паднал за повече от година. Бурята е произвела забележителни 116 мм валежи за 6 часа, което надвишава това, което обикновено се наблюдава през цялата година, според метеорологичния отдел на Оман.
Затоплящият се глобус позволява повече валежи
Значителното увеличение на силните дъждовни бури, наблюдавани по целия свят, става все по-очевидно.С нарастването на глобалните температури екстремните валежи ще се увеличават, според доклад на Междуправителствената група за изменение на климата. Докладът подчертава, че при всяко повишаване на температурата на въздуха с 1 градус по Целзий атмосферата може да задържа приблизително 7% повече водни пари.
В САЩ лятото на 2021 г. илюстрира това като тропически бури като Ида и Анри пренаписаха рекордите няколко пъти за период от седмици.
През август Тенеси счупи предишния си щатски рекорд, след като в град McEwen само за 24 часа паднаха 17 инча дъжд. Малко повече от седмица по-късно останките от урагана Ида донесоха потоци от валежи в североизточната част, поставяйки дневни рекорди от Ню Джърси до Нова Англия.
Тези екстремни валежи стават все по-чести поради причиненото от човека глобално затопляне, казват учените.
Според доклада на ООН за изменението на климата, "честотата и интензивността на обилните валежи са се увеличили от 50-те години на миналия век на по-голямата част от сушата".
Смъртоносни наводнения имаше по целия свят това лято, включително през юли в цяла Западна Европа, след като за няколко часа валежите превърнаха градските улици в Белгия и Германия в реки.
Силните валежи също предизвикаха наводнения в Централен Китай през юли, които доведоха до над 300 смъртни случая. Чженчжоу, столицата на провинцията с 12 милиона души, беше един от най-тежко засегнатите райони, като цели квартали бяха потопени, а пътниците в метрото бяха в капан заради наводнени тунели.
В социалните мрежи също се появиха снимки и видеа от случващото се в Италия: