Нещо страшно става с река Амазонка, учените се страхуват от най-лошото

Много от ръкавите й са на критично ниски нива, което притеснява властите в отделните държави, през които тече река Амазонка

Река Амазонка, своеобразен резервоар на една пета от прясната вода в света, започна сухия си сезон, съобщи "Асошиейтед прес".

Много от ръкавите й са на критично ниски нива, което притеснява властите в отделните държави, през които тече река Амазонка.

Тази седмица Организацията на Договора за сътрудничество в басейна на река Амазонка, която включва Боливия, Бразилия, Колумбия, Еквадор, Гвиана, Перу, Суринам и Венецуела, излезе с предупреждение:

"Басейнът на Амазонка е изправен пред една от най-тежките суши през последните години."

На няколко места в югозападната си част нивата на Амазонка са най-ниските за това време на годината, откакто изобщо се правят измервания.

Принципно най-сухите месеци са август и септември, когато пожарите са в своя пик. Засега най-засегнатите страни от засушаването са Боливия, Перу и Бразилия.

В началото на седмицата бразилската федерална агенция по водите обяви, че в два големи притока към Амазонка - реките Мадейра и Пурус - са с критично засушаване. Двете са с площ почти с размера на Мексико.

На следващия ден властите в щата Акри обявиха извънредно положение на фона на предстоящия недостиг на вода. През юни съседният щат Амазонас също въведе извънредно положение в 20 от 62 щата, които обичайно са достъпни само по вода или въздух, дори в нормално време.

Тези мерки се предприемат два месеца по-рано от 2023 г., когато по-голямата част от басейна на Амазонка страдаше от най-страховитото засушаване, измерено някога. Тогава загинаха десетки речни делфини, а хиляди хора, зависещи от водния транспорт, останаха изолирани от света.

Дълбочината на река Мадейра, един от най-големите притоци на Амазонка и важен транспортен коридор за соя и гориво, падна под 3 метра близо до Порто Велю на 20 юли. През 2023 г. това се случи на 15 август. Освен това две от най-големите водноелектрически централи в Бразилия рискуват да спрат производството, както се случи миналата година.

В град Енвира в Амазонас водите са станали твърде плитки за плаване. Местните власти призоваха възрастните хора и бременните жени да се преместят от крайречните общности в центъра на града, защото в противен случай има риск при спешен случай линейките - лодки да не могат да достигнат до тях.

Фермерите, които произвеждат брашно от маниока - тропически храст от семейство млечкови, не могат да го пуснат на пазара. В резултат на това тази основна храна в Амазония е поскъпнала двойно.

Друг проблем са пожарите. От януари до края на юли т.г. в Амазония бяха регистрирани около 25 000 пожара - рекорден брой за близо две десетилетия. Проблемът е от години - в Амазония пожарите се предизвикват съвсем умишлено - горят се гори, за да има зони за пасища.