Невероятно! Новите СНИМКИ от телескопа на НАСА ще ви оставят без думи
На едно от тях се виждат млади звезди в мъглявината Карина, където ултравиолетовата радиация и звездните ветрове са формирали огромни „стени” от прах и газове
НАСА разпространи още снимки, направени от телескопа „Джеймс Уеб”. След като преди часове беше публикуват най-яркият кадър на Космоса, сега от Американската космическа агенция показаха и останалите изображения, с които разполагат до момента.
На едно от тях се виждат млади звезди в мъглявината Карина, където ултравиолетовата радиация и звездните ветрове са формирали огромни „стени” от прах и газове, обясняват от НАСА.
Друга снимка показва Квинтетът на Стефан - визуално струпване на пет галактики, четири от които образуват първата компактна група галактики, виждана някога.
Представяме ти 1500 лв. онлайн казино Бонус на efbet.com
Тя е открита от Едуар Стефан през 1877 г. Групата е най-изучаваната от всички компактни галактически такива. В най-ярката от тези галактики − NGC 7320, се наблюдават обширни области от йонизиран водород, които са и области с бурно звездообразуване.
На третия кадър се вижда мъглявината Южен пръстен с угасваща звезда, заобиколена от прах и светлина.
На изображенията, получени от „Джеймс Уеб”, за първи път в историята се вижда и вода на газовия гигант WASP 96-b. Благодарение на тази снимка, вече вероятно има и доказателства за наличието на облаци в атмосферата на екзопланетата.
Преди часове НАСА показа и най-ярката снимка от Космоса, правена някога. Тя беше и първото цветно изображение с висока разделителна способност на „Джеймс Уеб”. Телескопът, разработен срещу колосалната сума от 10 млрд. долара, засне най-отдалечената от нас част на Вселената, която сме виждали. Светлината идва толкова отдалеч, че част от показаните звезди са на място и в състояние отпреди 13 милиарда години.
Част от мисията на „Джеймс Уеб” е да направи възможно наблюдението на първите галактики, формирали се само няколкостотин милиона години след Големия взрив.