Невиждан джендър скандал избухна в Унгария, Орбан не може да повярва
За пръв път по време на управлението на Орбан държавният глава се противопоставя на закон, който е от голямо значение за него
С изненадващ ход унгарската президентка Каталин Новак отхвърли нов закон, който според нея "ограничава правата на хомосексуалните и транссексуалните хора", предадоха информационните агенции.
Законовият текст предвижда гражданите да могат да сигнализират за хомосексуалисти и лесбийки, които отглеждат деца, и криминализира джендър пропагандата в училищата. Законопроектът беше одобрен от парламента по-рано този месец с гласовете на управляващата партия ФИДЕС.
Това може да бъде направено например, ако някой оспорва традиционните роли на хората от двата пола и семейните ценности, вписани в конституцията на страната, или правото на дете да има мъжка или женска идентичност, ако тя не съответства на пола при раждането му.
БГ грантаджите на Сорос хвърлят хвърлят милиони за ЛГБТ, роми и Украйна
Според президентката Новак обаче, законовият текст не отговаря на директивите на ЕС. Според нея, той "не укрепва, а по-скоро отслабва защитата на основните европейски ценности". Това е изразено в нейно писмо до парламента, за което беше съобщено снощи, пише Politico.
За пръв път по време на управлението на Орбан държавният глава се противопоставя на закон, който е от голямо значение за него, отбелязва ДПА.
Новак, както и предшествениците й от 2010 г. насам, също е член на ФИДЕС.
При управлението на Орбан парламентът вече одобри няколко закона, насочени срещу привнесената от чужбина джендър пропаганда, в услуга на която са се поставили десетки финансирани от Запада НПО-та. В поправка на конституцията например, сега ясно е казано, че "бащата е мъж, а майката е жена".
Ветото на Новак означава, че сега парламентът трябва да обсъди отново закона. Но законодателният орган може пак да го одобри, без да го променя, а президентът няма право на второ вето.
Това изправя Будапеща срещу Брюксел, като Европейската комисия заведе Унгария пред най-висшите съдилища на блока за приемане на закон, който според изпълнителната власт на ЕС "дискриминира хората въз основа на тяхната сексуална ориентация и полова идентичност".
Европейският парламент и Европейската комисия, заедно с повече от дузина европейски държави, се присъединиха към делото срещу закона.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук