Неяснотите около следващото разширяване на ЕС остават
Сред страните-членки липсва единодушие по въпроса дали без подобен базисен договор изобщо ще бъдат приети нови страни. ЕК смята например, че преговорите с Хърватия ще приключат догодина, но няма никаква яснота кога ще стане самото приемане.
От три години вече се преговаря с Хърватия и Турция. По същество преговорите с Анкара тъпчат на място. В актуалния доклад отново се критикуват вътрешните проблеми на страната, държавната криза, конфликтът с кюрдите, липсата на свобода на печата и на религията. Чака решение кипърският проблем. Изразява се задоволство поне от външнополитическата ориентация на Турция. Но място за илюзии няма. В днешното й състояние Турция не е узряла за членство в ЕС; ще минат дълги години, докато се стигне дотам.
Не са изпълнени политическите предпоставки за еврочленство и в Македония. Цяла една година бе пропусната, тъй като изборите не отговаряха на международните стандарти, а парламентът не функционира както трябва.
Останалите балкански страни напредват съвсем бавно. Албания се опитва да въведе европейски стандарти в политиката и правосъдието, но среща огромни затруднения при практическото им осъществяване. В Босна и Херцеговина търканията между отделните етнически групи продължават да спъват процеса на реформи.
Много добре се представя малката Черна гора, въпреки че корупцията и организираната престъпност остават сериозен проблем. Отношенията между Брюксел и Сърбия са все така обременени, тъй като военнопрестъпникът Ратко Младич е все още на свобода.
Като цяло в ЕС преобладава умора от разширяването, докато сред кандидатите се забелязва известно отрезвяване в преценката за това колко дълъг и труден е пътят към съюза. Специално приемането на Турция е въпрос на далечното бъдеще. Може би турците ще разберат, че ЕС не им е така необходим, както на останалите балкански страни. /БЛИЦ
Последвайте ни
0 Коментара: