NI: САЩ пращат бомбардировачи стелт B-2 за ядрена защита на Европа
Пристигането на B-2 отразява продължаваща поредица от засилени съвместни учения между САЩ и НАТО, насочени към разширяване на защитният купoл на европейската военна сцена
Напрежението между ядрените сили на НАТО и Русия държи светът на нокти в последните дни. Би ли могла Европа да бъде защитена от евентуален ядрен удар от Русия?
Небето на Европа се изпълва с американски B-2 за възпиране, това е само един от начините НАТО да сигнализира за своята готовност срещу Русия, пише news.bg.
Ето какво трябва да запомните - в случай на конфликт или поява на обезпокоителна разузнавателна информация, B-2 би могъл да провежда тайни мисии на голяма височина над вражеска територия, пише за National Interest Крис Осбърн, служил в Пентагона като висококвалифициран експерт в кабинета на помощник-секретаря на армията - придобиване, логистика и технологии, работил е и като водещ военен специалист в националните телевизионни мрежи и гост военен експерт във Fox News, MSNBC, The Military Channel и The History Channel.
"Няколко B-2 вече са пристигнали в Португалия и участват в редица мисии в цяла Европа, се казва в доклад на ВВС на САЩ. В-2 ще се присъединят към вече съществуващите В-1, които сега действат в района за допълнителни мисии на оперативната група, докладва генерал Джеф Харигиан, от командването на американските ВВС в Европа и Африка.
Пристигането на B-2 отразява продължаваща поредица от засилени съвместни учения между САЩ и НАТО, насочени към разширяване на защитният купoл на европейската военна сцена.
Тези мисии за възпиране могат да се разпростират от райони на Северна Източна Европа, като например Балтийско море, чак до крайбрежните райони, граничещи с Черно море и в цяла Западна Европа.
За разлика от експанзивния Тих океан, където разстоянията може да усложнят ефективността на мисиите на патрулите на оперативната група "Бомбардировачи", по-компактният и достъпен европейски континент предоставя по-големи възможности единичните мисии да постигнат повече оперативни цели.
Какво биха могли да допринесат B-2 над Европа за уравнението на възпирането? Разбира се, в случай на конфликт или поява на обезпокоителна разузнавателна информация, B-2 би могъл да провежда стелт бомбардировки на голяма височина над вражеска територия.
Бомбардировач B-2, може би като никоя друга оперативна платформа, може да са в състояние да нанасят решителни първи удари, като същевременно остане скрити от вражеските радари.
Колко ефективен е 30-годишният бомбардировач B-2? Може ли бомбардировачът от 80-те години на миналия век, първоначално проектиран да победи съветската противовъздушна отбрана, да е остарял за модерната руска ПВО?
Темата получава много внимание и макар че руските медии редовно твърдят, че тяхната противовъздушна отбрана може да се противопостави на стелт, изобщо не изглежда ясно, това всъщност да е вярно.
Главната причина? Днешният B-2 бързо се превръща в изцяло нов самолет поради непрекъснатите многогодишни и технологични подобрения. Например, B-2 получава ново поколение сензори, Defensive Management Systems, за да помогнат на екипажите в стелт бомбардировача да разпознаят точното местоположение на противниковата противовъздушна отбрана, за да ги избегнат или унищожат.
Всички B-2 вече се надграждат с тази нова технология, сензорна система, която ще бъде подобрена в оперативна функционалност само чрез съизмеримо надграждане на компютърния процесор. B-2 вече получава нови процесори, за които разработчиците съобщават, че са 1000 пъти по-бързи и по-способни от старите бордови системи.
B-2 също се укрепва като ядрен възпиращ фактор чрез поредица адаптации на оръжия, включващи интеграция и изпитване на наскоро модернизирана ядрена бомба B-61 Mod 12, единично подобрено боеприпас, способно да комбинира иначе отделни варианти на оръжието за включване на променливи ефекти на взрив и проникващи в земята технологии за топене.
Следователно B-2 не само заплашва да превърне руската противовъздушна отбрана в неефективна, но също така може в случай на конфликт да помогне за отварянето на по-безопасен "въздушен коридор" за по-малко стелт самолети като безпилотни самолети (дронове), самолети за наблюдение или изтребители.
Американските стелт-бомбардировачи B-2 скоро ще изпълнят небето над Европа като част от планираните мисии на оперативните групи, предназначени да демонстрират решителност срещу агресията и да се подготвят за всякакви възможни военни действия.
Тези полети също ще подобрят оперативната съвместимост на съюзниците на САЩ и ще демонстрират несъмнена сила, предназначена да предпази континента от руската агресия."