NI състави списък на китайски бойни самолети, копирани от САЩ и Русия

Китай не се гнуси от начина по който ще придобие най-подробна информация

От началото на втората половина на 20 век Пекин скъси технологичния разрив със СССР и САЩ благодарение на техните технологии. Списание The National Interest състави списък на китайските въоръжения, чиито технологии частично или напълно са копирани от руснаците или американците. Оригиналът може да бъде прочетен на „5 Lethal Chinese Weapons of War (Stolen or Copied from Russia and America)”.

Първи в списъка авторът Робърт Фарли нарежда многоцелевият изтребител Ченду J-7 – копие на съветския МиГ-21. В началото на 1960-те години Москва предаде на китайската страна чертежите на този самолет, за да укрепи връзките с комунистически Китай.

Опитът да оправи отношенията се провалиха, обаче КНР не върна документацията, създаде изтребителя и впоследствие стана конкурент на СССР, организирайки дори производство на експортната версия на самолета – модела J-7. Така през 1970-те години американците купили няколко самолета, които обучавали своите пилоти да противостоят на съветската авиация, използвайки китайското копие на МиГ-21.

Друга разработка е многоцелевият изтребител Шенян J-11, лицензионен вариант на изтребителя Су-27. Пекин получи достъп до технологията по законен път, сключвайки в средата на 1990-те години споразумение с предприятията на руския ВПК, който се нуждаеше от средства. „Благодарение на сделката китайците получиха един от най-опасните изтребители в борбата за превъзходство във въздуха” – отбелязва The National Interest.

По-късно китайската страна започна да модифицира „пълнежа” на самолета – на J-11 започнаха да поставят свое електронно бордово оборудване, което се преценява като нарушаване условията на контракта. Освен това Пекин започна да разработва авионосен вариант на изтребителя на основата на Су-27.

Американските анализатори считат, че при създаването на имащия претенции за V-то поколение Шенян J-31 (Полярен сокол) е употребен „промишлен шпионаж”.Според експерти, този самолет е проектиран въз основа на документация и чертежи на F-35. „Соколът”, както и американският „прототип”, може да излита от авионосци, което го прави конкурент на международния пазар.

С аналози от САЩ могат да поспорят и китайски безпилотни летателни апарати. По своя външен вид и конструкция те напомнят американските модели, обобщава изданието.

Превод и редакция: БЛИЦ
 

  • Категории: Свят
  • Тагове: