Нова СНИМКА показва какви бурни събития се случват около свръхмасивна черна дупка
Новото композитно изображение е получено с помощта на 16 телескопа в различни места за наблюдение на Земята
Астрономи представиха за първи път снимка, показваща бурни събития, които се развиват в близост до свръхмасивна черна дупка. Тя показва и изстрелване в Космоса на колосална струя от високоенергийни частици, съобщава Ройтерс.
Новото композитно изображение е получено с помощта на 16 телескопа в различни места за наблюдение на Земята. Свръхмасивната черна дупка на снимката е в центъра на сравнително близка галактика, наречена Месие 87 (М87), разположена на около 54 милиона светлинни години от Земята, предава Нова тв.
Същата черна дупка, чиято маса е 6,5 милиарда пъти по-голяма от Слънцето, бе първата изобщо заснета от астрономи през 2019 г.
Всички досегашни изображения показваха само тъмнината на черната дупка с пръстен от ярка материя, който се засмуква в нея. Новото изображение обаче показва светлина, излъчвана на по-голяма дължина на вълната, което разширява видимия спектър.
Expanding upon the historic first images of black holes, scientists unveiled the first picture showing the violent events unfolding around one of these ravenous cosmic behemoths https://t.co/BROOn42XCw
— Reuters (@Reuters) April 27, 2023
Трудно наблюдаеми поради самата си същност, черните дупки са небесни тела, които упражняват толкова силно гравитационно привличане, че няма материя или светлина, които да могат да се измъкнат, след като попаднат в хватката им. Повечето галактики са изградени около свръхмасивни черни дупки.
Някои черни дупки са известни не само с това, че поглъщат цялата околна материя, но и с това, че освобождават огромни и ярки струи от високоенергийни частици далеч в Космоса - отвъд самата галактика, от която се зараждат.
„Новото изображение показва как основата на такава струя се свързва с материал, който се завихря около черната дупка в пръстеновидна структура.
„Изображението за първи път подчертава връзката между акреционния диск - разпръснатата материя в орбитално движение около свръхмасивната черна дупка, и произхода на струята навън от нея”, казва Жусън Лу от Китайската академия на науките в Шанхай, водещ автор на изследването, публикувано в сп. „Нейчър”.
„Това е нещо, което астрономите искаха да видят от повече от половин век”, каза астрофизикът и съавтор на изследването Казунори Акияма от обсерваторията „Хейстак” на Масачузетския технологичен институт.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук