Новият европейски танк напомня „кавърверсия” на "Леопард"

Танкът получил шасито, корпуса и двигателя от германския Леопард 2А7, а куполът е френски

Бързите на подигравки американци вече нарекоха показания на оръжейното изложение Eurosatory (11-15 юни) нов европейски танк Frankentank (Франкенщайнтанк). Всъщност конструкторите са създали твърде интересен образец, следващ пътя на руснаците да изстискват до край модернизационния ресурс на машините. Това отлага с 15-20 г. създаването на танка от ново поколение, но дали вече наистина му е дошло времето откъм нови идеи и достатъчно модерни технологии?
 

През декември 2015 г. Берлин и Париж направиха трудно допустимото – на базата на компаниите Krauss-Maffei Wegmann (KMW) и Nexter Defense Systems образуваха обединена компания под името KNDS Group с годишен оборот от 2 млрд евро. Създаденият от тях основен танк е първият образец, който „съвместява в себе си надеждите и отработените технически решения, представлява бърз отговор на танковия пазар, отговарящ на особеностите на съвременните конфликти с висока интензивност”.
 
Общият конструкторски екип съвместил най-доброто от германския „Леопард 2” и от AMX-56 „Леклерк”: Здравото шаси на „Леопард 2А7” може да издържи конструкция с маса до 68 тона, от него взели също корпуса и двигателя; от „Леклерк” е взет куполът със 120-мм гладкоцевно оръдие. Впрочем френския купол има още предимства: той е по-компактен и с по-малка маса, има автомат за зареждане (при „Леопард” той липсва). Така са икономисани 6 т или над 10% от общата маса на танка. Това дава възможност за поставяне на допълнителна броня върху корпуса. В купола в автомата зареждане има готови 22 изстрела, вместо 15 при „Леопард”. Освен това автоматизацията на стрелбата позволила броят на екипажа да се намали до 2 души.
 
Демонстрираният образец е направен в завода на Nexter в град Роан. Вече е обявено, че танкът е преминал цикъл от ходови и огневи изпитания в Португалия.
 
Следваща крачка в обединяването на германско-френската „танкостроителна мисъл” трябва да стане нов основен боен танк, който засега е получил условното обозначение Main Ground Combat System 2030+ (Основна наземна бойна система за периода след 2030 г.) и ще бъде готов да влезе на въоръжение към 2035 г.
 
Редакция БЛИЦ (по публикация в чужди медии)
 

  • Категории: Свят
  • Тагове: