Новият Одрин: Пазар с невиждана евтиния на един хвърлей от границата, а българите...
Много от търговците по сергиите в сръбския град Пирот приемат и левове, а и в някои от магазините
Цената на яйцата в Пирот са буквално с 50% по-ниски от тези в родните магазини. Това пише „Телеграф“.
В неделя на пазара в града струват от 18 до 20 сръбски динара за брой. Така най-скъпите струват в български пари 33 ст. за брой, а най-евтините са по 30 ст.
За сравнение у нас цената на кокошия продукт е от 50 до 60 ст. за брой в зависимост от размера. На пазара в Пирот българи пазаруват и кори за баница, като те струват 2 лв. за 500 грама. У нас цената им е с около 1-1,50 лв. по-висока. Нашенци обаче твърдят, че баницата със сръбските става много хубава и с вид на такава с домашно точени кори.
На пазара в Пирот голяма част от клиентите са българи. Причината са ниските цени, качеството и това, че могат да пазаруват с български пари.
Много от търговците по сергиите приемат и левове, а и в някои от магазините. Все още обаче има много места, където отказват да взимат българска валута, а нямат и пос терминал и се налага да се обменят динари.
Млечни
Много хора пазаруват и млечни продукти от Сърбия заради вкуса и цените им.
У нас сиренето и кашкавалът са едни от най-скъпите продукти, като според производители причината е надценката, която им се слага от търговците.
В Сърбия популярният крем за мазане, който се нарича каймак, струва около 17 лева, като е подходящ за разядки и дори за мазане върху сухар.
Другият продукт, който се търси, е сиренето, като се предлага и прясно, и узряло.
Цените в сръбските млекарници са с 2-5 лева по-ниски. Кашкавалът пък струва около 16 лева за кило. За сравнение у нас цената му е от 25 лева и нагоре. Има топъл хляб, който според нашенци има вкус като българския от фурната от едно време.
Цената му е 100 динара, или около 1,67 лв. за брой. Продава се хляб, който обаче не е топъл, за 70-80 динара, което е около 1,20 лв. за брой.
Напитки
На почит е и домашната ракия и на пазара може да видите много производители да продават. Цената на литър е 10 лева, като има крушова, лозова или както е известна у нас - гроздова, дюлева и други видове. За да докажат, че са я варили, производители вадят и снимки край казана.
Въпреки по-ниските цени с качеството компромис не е правен и това се усеща по вкуса на млечните и месните продукти.
Сред продуктите, които могат да се купят на пазара, са още ябълки, чесън, домати, краставици и салати. На много места се предлага и червен пипер, домашно производство.
За любителите на градината от Пирот може да се купи плачеща върба, която е декоративна и много красива, за 10 лева с корен в саксия, като височината на дръвчето е около 1,50 метра.
За сравнение у нас цената на дръвчето е 15 -25 лева с размер 20-30 см.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук