Ново 20 с пребития в РСМ българин Християн Пендиков
Шест месеца по-късно заподозреният мъж от Битоля все още не е задържан
Половин година след побоя, Християн Пендиков разпозна и втория си нападател. Това е станало този понеделник в полицията в Охрид, съобщава bTV, позовавайки се на свои източници.
Пендиков беше жестоко пребит през януари. Шест месеца по-късно заподозреният мъж от Битоля все още не е задържан, но вече му е наложена мярка "подписка", за да не напуска Северна Македония.
„Аз излязох от заведението, отивах към паркинга сам, да си взема колата и да си тръгна към вкъщи. И там се случи всичко. Един ме удари отзад, аз паднах и – ритаха ме поне 10 минути“, разказа той.
Охранителни камери са заснели побоя.
„Ясно се вижда, че едно лице е нападнато от две други лица и трето лице ги придружава, но не прави нищо, само гледа“, заяви адвокатът на Пендиков - Стефан Карамишевски.
Половин година след нападението единственият подсъдим е Илия Спасески. След като Пендиков е разпознал втория си нападател, срещу него вече тече разследване. По непотвърдена информация заподозреният се казва Борче Ангелов и е от Битоля.
„Мярката, която му е наложена е веднъж в седмицата да се явява в съда в Битоля. Очаквам в най-кратки срокове да бъде повдигнато обвинение и срещу втория нападател“, добави Карамишевски.
От полицията в Охрид потвърждават, че се работи по случая.
"Полицията в Охрид предприема допълнителни мерки за разкриване на случилото се с Християн Пендиков. Мерките са в съответствие в указанията на Охридската прокуратура и са свързани с изясняване на всички аспекти", съобщиха от Сектор на вътрешните работи – Охрид.
На този фон – от външното ни министерство посочват, че проблемът с правата и сигурността на българите в съседната държава е, ескалиращ. И дават пример с подсъдимия за побоя Илия Спасески.
"Възпрепятства провеждането на съдебните заседания и е поискал да му бъде върнат международният паспорт“, добавят от МВнР.
Причината – поставена му е диагноза тромбофлебит и искал да се лекува в чужбина.
„Възможно е да иска да напусне държавата, за да не бъде преследван от закона“, каза Карамишевски.
От външното ни министерство допълват, че институциите в Северна Македония тепърва трябва да доказват сериозността, с която ще преследват престъпленията от омраза срещу българите там.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук