Ново проучване разби най-голямата заблуда за коронавируса

От дезинфектантите нямало почти никакъв смисъл

Постоянното изтриване на повърхности с алкохол и маниакалното закупуване на дезинфектанти може да е преувеличена реакция, показват нови изследвания.

Изследване на автора Емануел Голдман, микробиолог от университета Рутгерс, САЩ, публикувано в научното списание The Lancet, установява, че човек е по-малко вероятно да се зарази с коронавирус, ако влезе в контакт със замърсена повърхност с вирусни частици.



"Болничните райони бяха тествани в близост до пациенти с Covid-19 и при тях не беше открит инфекциозен вариант на вируса", каза Голдман.
По думите му намерената вирусна рибонуклеинова киселина (РНК) всъщност е „трупът на вируса“, ​​единственото, което остава, когато умре.

„Веднъж попаднал в околната среда, вирусът е много слаб и умира много бързо“, обясни Голдман.

Неговите открития противоречат на всички проучвания, които предупреждават в началото на пандемията, че коронавирусът може да оцелее до няколко дни в определени области.

Говореше се за предаване на вируса, когато заразеното лице киха и кашля близо до повърхността, а след това друго лице докосва тази замърсена повърхност, последвано от очите, носа или устата. Ето защо беше толкова важно да се дезинфекцира всичко редовно и да се носят ръкавици. Сега експертите посочват, че всички доказателства сочат, че вдишването на вирусни частици е основният източник на инфекция.

От друга страна възниква въпросът колко опасна може да бъде постоянната дезинфекция на дръжките на вратите, пакетите и хранителните стоки.

Превод: БЛИЦ