Няколко причини да се окажете с К-19, въпреки че сте ваксинирани

Ваксината не осигурява пълна или незабавна защита, което означава, че е възможно да се заразите и да дадете положителна проба за вируса след ваксинация

Ваксината срещу К-19 не осигурява пълна или незабавна защита, което означава, че все още е възможно да се заразите и да дадете положителна проба за вируса след ваксинация. Такъв бе случаят с демократичния представител Стивън Линч от Масачузетс, който получи положителен тест, след като прие втората си доза от ваксината Pfizer. Треньорът по баскетбол в Залата на славата Рик Питино също даде положителен резултат, след като получи първата си доза, предава bgonair.bg

Това се случва по няколко причини:

Има забавяне между ваксинацията и защитата


Според американските центрове за контрол и превенция на заболяванията да се изгради имунитет след ваксинация отнема няколко дни до няколко седмици. Така че може да се заразите, преди ваксината да започне да действа.

"Отнема известно време, за да се развие имунният отговор", каза д-р Робърт Салата, директор на Университетските болници Roe Green Center за туристическа медицина и глобално здраве в Кливланд, пред CNN. Първата доза може да осигури известна защита, но както главен изпълнителен директор на Moderna, Стефан Бансел каза в понеделник, "всъщност просто нямаме данни, които да докажат това в този момент."

За Pfizer след 14 дни първата доза е била около 52% ефективна за предотвратяване на заболяването, казват водещите изследователи на ваксината Pfizer.

Ваксинацията предотвратява повечето, но не всички заболявания

Все още можете да дадете положителен тест след ваксинация, тъй като ваксината не е 100% ефективна, пише Dnes.bg
Всички разрешени ваксини са високоефективни, но не осигуряват пълна защита. Ваксината на Pfizer е била 95% ефективна за предотвратяване на заболявания в клинични изпитвания, след като хората са получили две дози. А ваксината на Moderna е 94% ефективна за предотвратяване на заболявания при хора, които са получили две дози в клинични проучвания.

Ваксинацията предотвратява заболяването, но не е ясно дали спира инфекцията

Ваксинацията предотвратява тежкото заболяване от Ковид-19, но все още не е ясно дали или колко ваксината предотвратява всички инфекции.
"Не е ясно дали ваксините ще попречат на вируса да ни зарази и да го изкараме без симптоми. Това все още се проучва", каза д-р Уилям Шафнер, специалист по инфекциозни болести и професор по превантивна медицина в катедрата по здравна политика в университета Вандербилт. "Що се отнася до това, което видяхме, тези ваксини наистина се променят при предотвратяване на болести и дори тежко заболяване", казва Намандже Бумпус, директор на катедрата по фармакология и молекулярни науки в университета "Джон Хопкинс".

"Но съсредоточаването процента на ефикасността не рисува цялата картина, защото все пак може да се окажете с заразени с коронавирус, но изглежда, че тези случаи не са толкова тежки в сравнение с болестта, през която неваксинираните хора преминават и това е наистина важно."

Производителите на ваксини все още проучват дали ваксините просто пречат на хората да се разболеят наистина или напълно предпазват от инфекция.