Няма да повярвате какво направи красива шведска студентка за афганистанец изправена на крака в самолет (ВИДЕО)

Студентката Елин Ерсон е запазила място в същия самолет, с който е трябвало да отлети и афганистанецът. Тя е отказала да заеме мястото си, докато той не бъде свален от машината.

Когато стюардесите са накарали всички да заемат местата си, Елин е останала права и включила камерата на телефона си. Чрез нея е предавала на живо във Facebook всичко, което се случва наоколо.

Реакциите на повечето хора в мрежата са положителни и в нейна защита, но все пак някои я обвиняват, че просто парадира и се самоизтъква.

От понеделник досега видеото е споделяно от мнозина и вече е гледано почти 2 млн. пъти.

 

На него се вижда как Елин Ерсон обяснява на пасажерите, както и на всички зрители във Facebook, че не е съгласна с шведската политика по отношение на депортирането, която определя Афганистан за безопасна страна; и изпраща обратно онези, на които е отказано убежище.

Елин Ерсон обяснява, че Афганистан е страна, в която човекът „най-вероятно ще бъде убит“ и допълва, че „прави, каквото може, за да спаси човешки живот“.  

Тя пояснява: „Докато има и един пътник, който стои прав, пилотът не може да излети. Искам само да спра депортацията и след това ще се съобразя с правилата тук“.

Във видеото се вижда как първоначално екипажът, както и няколко други пътници, се опитват да я накара да седне и да спре да снима.

Докато тя продължава да стои, няколко други пасажери също се изправят – едни в нейна подкрепа, други – за да видят какво става.

Накрая тя и 52-годишният афганистанец са били свалени от самолета.

Според местните медии, бежанецът най-вероятно ще бъде депортиран все пак на по-късен етап, а активистката ще бъде обект на юридическо преследване – пасажерите са длъжни да се подчиняват на заповедите на капитана.

Това се случва на фона на голяма полемика относно депортацията в Европа. През последните години континентът е доста „наводняван“ от мигранти от Африка, Близкия Изток и Афганистан, които търсят убежище. Лодките, превозващи хора през Средиземно море, срещат все по-голям отпор и им е все по-трудно да намират пристанище, на което да акостират.

По-рано този месец вътрешният министър на Германия беше сериозно критикуван, след като си направи шега, че за неговия 69-и рожден ден са били депортирани 69 афганистанци.

Един от тях по-късно се самоуби.