NYT закопа Бърни Сандърс с разкритие за отколешните му връзки с Русия 

Това съвпада с момента, в който съветските чиновници се стараят да използат неговата антивоенна програма като инструмент за влияние върху общественото мнение на американците за Съветския съюз

Сенатор Бърни Сандърс, който се бори за правото да стане кандидат за президент на САЩ от Демократичската партия, е имал активни връзки с някогашния Съветски съюз. 

Това е станало, докато той е бил кмет на Бърлингтън през 80-те години.

За този епизод от живота на политика пише The New York Times (NYT) позовавайки се на разсекретени документи от държавния архив на Ярославъл.

Според автора на материала във времето, когато Сандърс опитва да постигне дружески отношения между САЩ и СССР в периода на студената война.


Бърни Сандърс

И именно тогава се побратимяват Бърлингтън и Ярославъл. Това съвпада с момента, в който съветските чиновници се стараят да използат неговата антивоенна програма като инструмент за влияние върху общественото мнение на американците за Съветския съюз.

В разследването си авторът на публикацията показва докузмент от Външно министерство на СССР, в който се казва, че контактът между двата побратимени града се е оказал най-полезният канал за водене на пропаганда в Америка. 

По-нататък в публикацията се описва и детайли от контекста на тези събития. По време на студената война Сандърс действа въпреки администрацията на Роналд Рейгън, който иска в Берлнигтън и други американски градове да бъдат разработени планове в случай на ядрена война. 

Вместо да изпълни указанията на Белия дом, тогавашния кмет на Бърлингтън инициира процес за установяване на братски отношения с който и да е съветски град. По онова време му е предложен Ярославъл.

Сандърс пристига там с делегация и дори провежда в града медения си месец със своята съпруга Джейн Дрискол.

Но се оказва, че това е недостатъчно. Тогава политикът настоява на ответна визита на ярославските чиновници в Бърлингтън.

И когато съветските представители пристигат, той настоява и за подписването на договор за побратимяване. 

Сандърс се заема с ръководенето на цялото посещение, дори води руските си колеги във фирмен магазин за сладолед, където ги черпи каквото те поискат. 

Вестникът отбелязва, позовавайки се на проучената информация, че Сандърс вероятно е единственият местен американски представител, който е използван с цел пропаганда. Документите също показват интензивни приготовления на Съветския съюз да се възползва от заинтересоваността на Сандърс към тяхната страна.

Когато Сандърс е обявил през 1987 г., че Бърлингтън ще търси побратимяване със съветски град, десетки други американски градове са установили подобни отношения или са се опитали.

Предизборната кампания на Сандърс не оспорва достоверността на документите. В съобщение се казва, че кандидатът се гордее с дипломатическите си усилия и се подчертава, че идеята за побратимяване на съветски с американски градове тогава е получила подкрепа на най-високо ниво.

Бърни Сандърс е един от лидерите в борбата за правото да станат официални кандидати за президент от Демократическата партия през ноември тази година. 

Сенаторът, известен със своите леви възгледи, отстъпва само на бившия вицепрезидент Джо Байдън, който надмина конкурента си на супервторника. 

Според последни данни Байни е получил поддръжката на 627 души, а Сандърс - 551. За да стане официален кандидат за президент, му трябват гласовете на 1991 делегата. 

Превод БЛИЦ