Обявиха колко случая на новия "Делта плюс" вариант има по света
Първите няколко случая на варианта "Делта" в Обединеното кралство бяха проследени до 26 април - предполагайки, че вариантът може да е присъствал и да се разпространявал още през пролетта
Нова и леко променена версия на варианта "Делта" се разпространява в редица страни, включително Великобритания, САЩ и Индия, казват здравните служители. Този щам, който генерира значително количество глобално медийно внимание, се нарича B.1.617.2.1 или AY.1 - Delta Plus и е версия на варианта "Делта", открит за първи път в Индия през февруари. За него бе съобщено за първи път на 11 юни.
Първите няколко случая на варианта "Делта" в Обединеното кралство бяха проследени до 26 април - предполагайки, че вариантът може да е присъствал и да се разпространявал още през пролетта.
Индийското правителство заяви, че е предало варианта на Глобалната система за данни и е изпратило проби за геномно тестване.
Около 200 случая са забелязани в 11 държави. Здравните експерти изследват дали "Делта плюс" може да бъде по-трансмисивен от други щамове като вариантите "Алфа" или "Делта"- но е твърде рано да се каже със сигурност какви могат да бъдат ефектите му.
Ето какво знаем до момента и на кои въпроси все още няма отговор.
С какво "Делта плюс" се различава от варианта "Делта"?
Всички варианти носят клъстери от мутации. "Делта плюс" има допълнителна мутация, наречена K417N, която я отличава от обикновения вариант "Делта". Тази мутация засяга шипковия протеин, частта от вируса, която се прикрепва към заразените клетки.
"Мутацията K417N не е съвсем нова - тя е възникнала независимо в няколко вирусни линии", казва Франсоа Балу, директор на Генетичния институт на Университетския колеж в Лондон (UCL).
Мутацията е забелязана в щам, открит в Катар през март 2020 г., и се среща и във варианта "Бета", който за първи път е открит в Южна Африка миналата есен, каза той пред Science Media Center в сряда. "Мутацията може да допринесе за имунното бягство, въпреки че нейното въздействие върху предаваемостта не е ясна."
Всички вируси мутират постоянно. Някои от тези промени правят вирусите по-добри в заразяването на клетките или по-добри в репликирането, докато други имат слаб ефект или дори са вредни за вируса.
"Към днешна дата има около 160 щама на коронавируса, секвенирани в световен мащаб", каза Балу.
Съществуват и "други варианти на "Делта плюс" с други мутации", заяви индийското правителство в сряда, добавяйки, че AY.1 е просто най-известният.
Мария Ван Керхов, техническо ръководство на СЗО за COVID-19, добавя, че екипът "разглежда тези специфични мутации и какво означават те по отношение на предаването, по отношение на тежестта и наистина важно какво означава това по отношение на нашите медицински контрамерки."
Междувременно редовният вариант "Делта", известен също като щам B.1.617.2, се разпространява бързо.
"Той е открит в десетки страни и е с 40% до 60% по-предаваем от варианта "Алфа", идентифициран за първи път в Англия", заяви Европейският център за профилактика и контрол на заболяванията (ECDC)
По-заразен ли е или по-смъртоносен?
Според името за секвениране на генома на Covid-19 на индийското правителство вариантът "Делта плюс" показва няколко тревожни черти като повишена предаваемост, по-силно свързване с рецепторите на белодробни клетки и потенциално намаляване на отговора на антителата.
Все още не е ясно какъв ефект може да има мутацията върху ефикасността на ваксината - но Джулиан Танг, професор по дихателни науки в Университета в Лестър, предупреди, че потенциално може да даде на варианта "значителни свойства за бягство от ваксината".
Повечето от коронавирусните ваксини са предназначени да обучават организма да разпознава протеина с шипове или части от него - мястото, където е допълнителната мутация на "Делта плюс"
Все още обаче няма достатъчно доказателства, за да се определи нещо окончателно, а други експерти изразяват предпазливост. В сряда индийското правителство заяви, че ролята на мутацията в "имунното бягство, тежестта на заболяването или повишената преносимост и т.н. е под непрекъснато наблюдение"
Засега експертите до голяма степен предупреждават обществеността и правителствата да останат бдителни, но спокойни.
"Освен варианта "Бета", нито един от другите щамове, носещи мутацията K417N, "не е бил особено успешен досега", каза Балу. "Той е открит в няколко страни, но остава с изключително ниска честота ... Няма доказателства, че щамът в момента се разпространява масово в никоя държава."
Ван Керхов от СЗО заяви, че организацията проследява "Делта плюс", за да определи нейната преносимост и тежест.
Къде е открит варианта?
Досега за "Делта плюс" е докладвано от 11 държави - но броят на случаите на държава отразява само проби, които са били секвенирани и са необходими повече данни, за да се определи действителният темп на разпространение.
Съединените щати са потвърдили най-много случаи досега, с 83 към 16 юни, според Public Health England.
Следва Обединеното кралство с 41 случая към 16 юни. Първите няколко случая в Обединеното кралство са контакти на лица, които са пътували от Непал и Турция или са преминали транзитно, според Public Health England.
Индия е следваща с 40 случая, заяви правителството в сряда. Случаите са разпространени в три щата - Махаращра, Керала и Мадхя Прадеш. Във вторник индийското министерство на здравеопазването го определи като "вариант на безпокойство" и постави в готовност и трите щата.
Правителството заяви, че броят на случаите все още е нисък, но призовава държавите със случаи да "подобрят реакцията си в областта на общественото здраве", като засилят тестването, проследяването и приоритетната ваксинация.
Останалите случаи са разпределени между Канада, Индия, Япония, Непал, Полша, Португалия, Русия, Швейцария и Турция.