Офицер от НГУ издаде какво ще се случи, ако Покровск падне! Мъглявина обви...
Руските диверсанти действаха нагло: Граничарите разказаха за променящата се ситуация в Сумска област
Офицер от отдела за планиране на бригада Рубеж, майор от Националната гвардия на Украйна (НГУ) Дмитрий Кожубенко говори за ситуацията в района на Покровск на Донецка област. Според него на фона на Курската операция на украинските въоръжени сили руснаците не са изтеглили резервите си от Лиманско-Бахмутското направление.
„За Лиманско-Бахмутското направление превземането на Покровск от руснаците означава загуба на друг важен логистичен път, за Украйна това ще бъде и загуба на още един голям град“, отбеляза той, цитиран от UNIAN.
Както каза военният, руските нашественици продължават настъпателните си действия, като ту се движат в по-големи, ту в по-малки части.
„Следователно не наблюдаваме съществено намаляване на тяхната активност, няма информация, че противникът прехвърля своите сили от наша посока“, казва Кожубенко.
Той обаче успокои, че Рубежската бригада стои на позициите си и не позволява на нашествениците да напреднат в направленията на атаката, където руснаците в момента водят щурмове.
Война в Украйна - последни новини
Настъплението на нашествениците в посока Покровск принуди украинските въоръжени сили да се изтеглят от позициите си югоизточно от града. Руските военни се опитват да осъществят тактическо обкръжение на украинските сили в района, съобщава ISW.
Геолокационни кадри, публикувани на 22 август, показват, че руснаците наскоро са превзели Птичие (югоизточно от Покровск) и са напреднали по-на юг.
The Economist писа, че Русия е близо до победата над жизненоважния украински град Покровск в Донецка област. Дори докато Украйна напада Русия, тя губи друга ключова битка.
The Washington Post: Украйна настъпва в района на Курск, страхувайки се за своя Донбас
Тъй като изненадващото нахлуване на Украйна в Русия навлиза в третата седмица и все повече изглежда като продължителна операция, обикновените украинци се замислят за цената й.
Според The Washington Post, от една страна, операцията премества войната на руска територия. Но силите на Москва продължават да набират позиции в района на източен Донецк около стратегическия град Покровск.
Някои украинци се питат защо Киев харчи толкова много ресурси за завладяване на руска земя, вместо да защитава своята собствена.
Дилемата на Зеленски
Това е дилемата, пред която е изправен президентът Володимир Зеленски, докато той и неговите военни командири ангажираха ценен личен състав и оръжия за операцията Курск, включително някои украински въздушно-щурмови бригади и бойни машини, доставени от Запада, уточнява UNIAN.
Досега Москва се съпротивлява на отклоняването на войските си от основния си удар в Източна Украйна близо до Покровск, принуждавайки Зеленски да направи деликатен избор: да се придържа към плана за завземане на руска земя, който може да се превърне в мощна разменна монета за бъдещи мирни преговори, или да се оттегли, за да укрепи ключов украински град.
„Вярвам, че не сме защитени“, казва 77-годишната Раиса Макарова, пенсионерка от Покровск. Според нея украинските войски „тръгват някъде другаде“.
„Това е много болезнено. Мислехме, че това няма да дойде в Покровск, че ще трябва да загинем тук“, каза жената.
Реакцията на украинците на атаката в района на Курск първоначално беше радостна. Докато украинските войски напредваха бързо, пленявайки стотици руски военнопленници, офанзивата повиши морала в страната след недостига на добри новини от фронтовите линии през последната година.
Много рекламираната контраофанзива на Киев миналото лято до голяма степен се провали и Москва оттогава поднови инициативата, особено в района на Донецк.
Неотдавнашна мобилизационна кампания за набиране на десетки хиляди украински мъже всеки месец в изчерпаните редици на армията създаде напрежение в обществото, като мнозина се притесняват от боевете.
Две години непрекъснати прекъсвания на електрозахранването, причинени от удари с руски ракети и безпилотни самолети по електропреносната мрежа, също се отразиха на икономиката и нарушиха ежедневието дори на тези, които са далеч от бойното поле.
„Нека усетят какво е да живееш под окупация“
„Имаше известна умора от новините от фронта“, каза Севгил Мусаева, главен редактор на „Украинска правда“.
„Хората виждат някаква надежда в тези действия, че това може да бъде повратна точка. Това е важно за нация, която води пълномащабна война от три години. Това има огромно въздействие върху морала“, добави тя.
Някои сметнаха за уместно, че след като украинските цивилни в цялата страна често се криеха в мазета от бомбардировки, обикновените руснаци сега също усещаха ефектите от войната, започната от тяхното правителство.
„Нека усетят какво е и да разберат какво означава да живееш под окупация. Мисля, че руснаците ще започнат малко да преосмислят нещата.
Трябва да вземат някакви решения, трябва да помислят нещо. Може би хората ще се вдигнат?“ - каза 66-годишната Любов Йемец.
Украинците, интервюирани от журналисти на The Washington Post, правят разлика между превземането на руска територия от техните военни в Курск и окупацията на украинска земя от Москва.
За разлика от Русия, украинските официални лица не са сигнализирали за желание да анексират територията или да създадат окупационно правителство. Репортажите в контролираната от Украйна руска територия бяха ограничени и обикновено присъстваха украински войници, но досега нямаше доказателства, че силите на Киев малтретират руски цивилни.
„Има окупации, които се извършват от страна агресор, и има окупации, които извършваме сега, които се случват, за да защитим и възвърнем нашата територия“, каза Николай Ханатов, кмет на окупирания украински град Попасная.
„Напълно го подкрепям“, каза той и добави: „Разбираме, че цивилните също страдат. Но от друга страна, трябва да кажа, че две трети от въздушните удари в Украйна бяха от района на Курск и тези хора не изразиха никакво несъгласие с руските власти. Те не дойдоха на протест“.
Украински официални лица казаха, че превзетата територия може да се използва като лост в бъдещи преговори за прекратяване на войната, но руският президент Владимир Путин обяви, че Москва няма да обмисля преговори за прекратяване на огъня сега.
„Мъглявината относно края на играта“
Зеленски каза още, че една от целите на офанзивата е била да се създаде буферна зона за защита на района на Суми в Украйна чрез изтласкване на руските войски от границата, ограничавайки способността на Москва да обстрелва района.
Някои жители на граничните села в Сумска област казват, че сега всъщност се чувстват по-безопасни. Други казаха, че са по-загрижени, че увеличеното украинско военно присъствие в района може да доведе до повече ракетни атаки.
„Още войници идват за кафе и се разхождат из града. Малко е страшно, защото руснаците може да нанесат повече въздушни удари или бомби.
Това може да ни направи още по-голяма цел“, каза Александър Мязин, 19-годишен бариста, който работи в кафене в Суми.
Но неяснотата относно края на играта на украинското ръководство в района на Курск също добави обществено безпокойство, тъй като руснаците продължават да натискат украинска земя на изток. Киев не каза колко дълго може да продължи инвазията или какво иска Украйна в замяна на това Кремъл да изтегли силите си от Курск.
Хората изразиха загриженост за войниците, които все още защитават фронтовата линия в района на Донецк - сега те имат по-малко боеприпаси, тъй като значителна част от тях е предназначена за операцията в Курск.
Някои питат, ако Русия продължи да се приближава към Покровск, дали Украйна наистина ще реши да държи руска територия, а не своята?
„Може би имам непопулярно мнение, но мисля, че от една страна, разбира се, това е готино и добре, и разбира се, че по някакъв начин съживява духа на нашия народ, но от друга страна, има тежки битки в посоките на Донецк и Харков.
И не знам, може би е по-добре да изпратим подкрепления там?“, каза Виктория Калашник, 34-годишна художничка и доброволка от Киев.
Важни новини от Украйна за войната - това, което вече беше съобщено
В началото на август украинските сили започнаха настъпателни операции в района на Курск. Вече е известно, че нашите войници са освободили повече от 90 руски селища. На територията, контролирана от защитниците на Украйна, е създадено военно комендантство.
Wall Street Journal писа, че украинските войници се придвижват към обкръжаване на около 3000 руски окупатори, които са притиснати до река Сейм в района на Курск, недалеч от границата с Украйна.
Руските диверсанти действаха нагло: Граничарите разказаха за променящата се ситуация в Сумска област
Операцията на Украинските сили за отбрана в района на Курск продължава, което се отрази на ситуацията на границата на Руската федерация със Сумска област.
Представителят на Държавната гранична служба Андрей Демченко говори за промяната в обстановката.
„Дейността на вражеските ДРГ беше нагла – когато влизаха в бой с украински войници или се опитваха да стрелят по цивилни, които идваха в граничната зона – сега активността значително намаля.
В същото време ситуацията по границата с Русия Федерацията се характеризира с това, че всеки ден врагът се опитва да обстрелва украинска територия“, каза Демченко, цитиран от UNIAN.
Според него става дума не само за Сумска област, но и за Черниговска и Харковска област. Въпреки това, по-голямата част от обстрела, според него, се случва в посока Сум.
„Противникът активно използва авиацията за нанасяне на удари и действията, които Силите за отбрана извършват в направление на Суми, разбира се, създават такава буферна зона. позволи на онези територии, които са срещу тази посока, да бъдат по-малко обект на обстрел от преди“, добави Демченко.
Той говори и за ситуацията на беларуската граница. По-специално, според Демченко, това направление остава заплашително за украинските отбранителни сили, тъй като Беларус продължава да подкрепя Русия в тази война.
„Ние обаче не регистрираме движение на техника или персонал в близост до нашата граница и като цяло не е имало необичайни ситуации по граничната линия или дестабилизация от страна на Беларус, която да се отнася пряко до нашата гранична линия“, обясни Демченко.
Войната в Украйна продължава
Тъй като изненадващото нахлуване на Украйна в Русия навлиза в третата седмица и все повече изглежда като продължителна операция, обикновените украинци мислят за цената й, според The Washington Post.
От една страна, операцията премести войната на руска територия, но руските сили продължават да печелят позиции в източната част на Донецка област около стратегическия град Покровск.
Междувременно нефтено депо в Пролетарск, Ростовска област на Руската федерация, което не можеше да бъде потушено няколко дни, отново беше атакувано от БЛА. В града има бедствено положение - под заплаха от бутилки с нафта.
Превод и редакция: БЛИЦ
ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ!