Огромна токсична бомба цъка на морското дъно край САЩ! Ще избухне всеки момент и ще стане страшно
Край бреговете на живописния остров Каталина откриха хиляди варели с острова, разпростиращи се на площ колкото Сан Франциско
Пред бреговете на Калифорния учени откриха десетки хиляди варели с отровния инсектицид ДДТ. Откъде се взеха те? Колко отрова е изтекла от тях? И какви ли въздействия е оказала на растителния и животинския свят в океана?
Каталина е живописен остров край бреговете на Калифорния, известен с прекрасната си природа и богато биологично разнообразие. Край острова, а и в Тихия океан могат да се наблюдават леопардови акули, редки видове риби и тюлени, пише "Дойче Веле".
Бомба със закъснител цъка на морското дъно! Ще избухне всеки момент и ще стане страшно
Но дълбоко под водната повърхност бе открито огромно отровно депо. На 900 метра дълбочина лежат поне 27 000 варела с инсектицида ДДТ, които явно са били нелегално изхвърлени там преди десетилетия.
"Знаехме, че там са били изхвърляни отпадъци още през 1940-те, 50-те и 60-те години, но по-късно този факт е потънал в забрава", казва Дейвид Валентайн, океанолог от Института за изучаване на морето в Санта Барбара. От години той проучва въпроса за складираните под вода отпадъци, но не е очаквал, че може да бъде открита толкова голяма находка от ДДТ.
Що за отрова е ДДТ?
Дълги години продуктът ДДТ е използван в земеделието за унищожаване на насекоми, залагали са на него и в борбата срещу маларията. През 1972 година САЩ забраниха инсектицида. Знае се, че фирмата "Монтроуз" от Лос Анджелис дълго време е произвеждала въпросната отрова, както и че е изхвърлила нелегално варели с нея в Тихия океан. Чак през 2001 година "Монтроуз" бе осъдена да плати глоба от 140 милиона долара на Службата за защита на околната среда EPA.
Учените смятали, че са наясно с размерите на замърсяването на океана с ДДТ, но океанологът Дейвид Валентайн искал лично да провери нещата. Затова през 2011 година спуснал плаващ робот в дълбините на Океана.
"На картите ни бяха отбелязани малки издатини, които не би трябвало да съществуват там. При по-нататъшните проучвания с дистанционно направлявания робот успяхме да вземем проби. Резултатите показаха, че става дума за ДДТ, което е изтекло от потопените варели и вече се съдържа във висока концентрация в седимента", казва Валентайн.
През 2019 океанологът публикува своите резултати в студия, която предизвика голям интерес. Океанографският институт "Scripps" от Сан Диего предложи своята помощ и преди месец отново изследва морското дъно край остров Каталина.
Резултатът: открити са над 100 000 обекта, от които над 27 000 варела, по всяка вероятност пълни с ДДТ. "Предполагам, че бройката от 27 000 е твърде ниска. Бяхме шокирани от този резултат, но той беше и един вид потвърждение на нашата прогноза", казва ученият.
Варелите били разположени на огромна площ - поне колкото територията на Сан Франциско. Краят им просто не се виждал, разказват изследователите. Засега обаче е неясно колко отрова от варелите е изтекла и какви въздействия е оказала на растителния и животински свят в Тихия океан.
Учените твърдят, че плуването в океана не е опасно за човек, но подчертават, че ДДТ се задържа в мастните тъкани на хората и животните, ако бъде прието чрез храната - например при консумация на риба. При птиците това води например до следното: те снасят яйца с много тънка обвивка.
Опасно ли е изваждането им от водата?
Въпросът е какво да се прави сега с варелите, пълни с отрова - трябва ли да се вадят на повърхността? "Проблемът е, че ни липсват много информации и се движим на сляпо. Неясно е в какво състояние се намират варелите, дали всички са корозирали и дали имат пукнатини, а също и това колко опасно би било изваждането им от водата", казва Валентайн.
Той се надява на помощ от щата Калифорния и от американското правителство. "Преди година навярно никой нямаше да ни обърне внимание", казва той.