ООН съобщи за надвиснала страшна катастрофа

Водоемите на планетата стават все по-замърсени. Експерти предупреждават за по-нататъшно влошаване на качеството на водата и опасностите, които в тази връзка заплашват човечеството. В частност очакванията са, че към средата на века наводнения да обхващат почти 1,6 млрд. души или почти 20 % от населението в света. Това се казва в новия доклад на ООН представен на 8-я Световен форум за водни ресурси, който се проведа в Бразилия. 

Авторите на доклада предлагат да не се ограничава строителството на очистващи съоръжение и канали, а да се използват екологично чисти проекти за решаване на проблемите при управлението на водните ресурси. В частност става въпрос за увеличение на площите с горски насаждения, подобряване на качествата на почвата и използването на дъждовна вода.

Подобна практика е доказала своята ефективност. През 1986 година, след голяма суша в щата Раджастан в Индия, местните неправителствени организации са предприели мерки за регенерация на почвата и са възстановили горите. В резултат нивото на подземните води се е повишило с няколко метра, а селскостопанските насаждения са получили необходимото водоснабдяване.

„Трябва да усвоим нови подходи при използването на водните ресурси, за да се справим с проблемите, свързани с нарастването на населението и измененията в климата. Ако не бъдат предприети мерки, то през 2050 г. около пет милиарда души ще живеят в регион с лошо водоснабдяване“, заяви при представянето на доклада си генералният директор на ЮНЕСКО Одри Ауле.

Учените смятат, че екологично чистите методи за управление на водните ресурси ще осигурят възможност за повишение на производството на селскостопанска продукция с 20%. Според резултатите от изследване, проведено в 57 страни с ниски доходи показва, че рационалното използване на водата едновременно с мерки за намаляване на използването на пестициди и подобряване на качеството на почвата ще осигури възможност за увеличение на реколтата със 79 %.