Орбан изригна: Правителството на тази държава е назначено от ЕС

Фон дер Лайен и Вебер дадоха всичко от себе си и открито съобщиха, че консервативното полско правителство трябва да бъде свалено и да бъде заменено с ново

Унгарският премиер Виктор Орбан заяви днес, че полското правителство и министър-председателят Доналд Туск са назначени от Европейския съюз, за да бъде свалено предишното дясно популистко ръководство, предаде Асошиейтед прес. 

Орбан не представи доказателства в подкрепа на твърденията си за полското правителство, избрано през 2023 г. при рекордно висока избирателна активност от почти 74 процента. 

Изказването му бе направено два дни след като Орбан, националист с все по-конфликтен подход към ЕС, каза в реч пред свои привърженици, че блокът иска да свали правителството му и да назначи марионетен режим в Унгария. 

ЕС и Полша

Пред националното радио Орбан днес се обърна към председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен и Манфред Вебер, лидер на най-голямата политическа група в блока - Европейската народна партия, като заяви, че те са искали да сменят правителството му, както са направили в Полша през 2023 г., когато коалицията, водена от Туск, победи управляващата партия "Право и справедливост". 

"Това дори не е някаква тайна конспирация срещу Унгария, това е открито представен и обсъждан план", заяви Орбан по отношение на предполагаемия заговор срещу него, за който той не представи доказателства. 

"Същото нещо се случи в Полша. Поляците също имаха своя посока, също водеха независима полска политика в областта на миграцията, половете и икономиката", каза той. 

Фон дер Лайен и Вебер, продължи той, "дадоха всичко от себе си и открито съобщиха, че консервативното полско правителство трябва да бъде свалено и да бъде заменено с ново. Ето как нашият приятел Туск стана премиер на Полша. Същият сценарий се повтаря в момента в Унгария".

Орбан често има разногласия

Орбан често има разногласия с ЕС, който замрази милиарди финансова помощ за Унгария заради твърдения за пропуски в областта на върховенството на закона и демократичните стандарти. Предишното полско правителство също прекара години в спорове с ЕС, свързани с различията между тях. 

В отговор на това, Орбан предприема все по-остър подход към блока, към който Унгария се присъедини през 2004 г., и организира евроскептичните партии в ЕС да сформират и внедрят крайнодясна политическа сила в законодателството на блока.

Освен това, той сближи Унгария с автокрации като Русия и Китай, за да получи чуждестранни инвестиции и заеми от Москва и Пекин след замразяването на еврофондове за страната му. 

Правителството на Туск цели да възстанови полските демократични институции, които според него са били разрушени под управлението на близкото с Орбан предишно правителство. В същото време то продължи да прилага някои консервативни политики, като например твърдата позиция по отношение на незаконната миграция. 

Орбан, в чиято страна в началото на 2026 г. ще бъдат произведени парламентарни избори, сравни ЕС с бившия Съветски съюз.

"Те ще работят върху това. Трябва им марионетно правителство. Нека бъдем ясни, всяка империя го прави. И Съветският съюз беше така, нали?", каза той за ЕС.