Орбан пак проваля плановете на Брюксел за нови санкции срещу Москва
Няма никакво споразумение за ембаргото върху руския нефт, заяви унгарският премиер при пристигането си на срещата на върха на ЕС в Брюксел
Европейският съюз все още не е постигнал компромис, който би могъл да накара Унгария да подкрепи ембаргото върху руския петрол. Това заяви унгарският премиер Виктор Орбан при пристигането си на срещата на върха на ЕС в Брюксел.
Европейските дипломати са изготвили изявление, в което предлагат Унгария да получи временно изключение от забраната, и се надяват то да бъде прието по време на двудневната среща. Орбан обаче заяви пред репортери на унгарската телевизия HirTV: "Няма никакво споразумение."
Лидерите на ЕС ще се опитат да убедят Орбан да подкрепи смекчено петролно ембарго срещу Русия след месец на пазарлъци относно последните санкции на блока, пише БГНЕС.
Шестата вълна от мерки срещу Москва беше представена преди седмици, но срещна отпора на Орбан, който заяви, че петролното ембарго би било "атомна бомба" срещу икономиката на страната му.
Френският президент Еманюел Макрон заяви предпазливо пред репортери, че дългоочакваната сделка е "все по-близо", но други се усъмниха, че унгарският лидер е готов да подпише на този етап.
"Не мисля, че днес ще постигнем споразумение", заяви естонският министър-председател Кая Калас на политическа среща преди срещата на върха в Брюксел.
"Разбира се, че ще водим разговори, но всички трябва да са съгласни", каза тя и добави, че не очаква решение преди срещата на върха в края на юни.
Санкциите на ЕС изискват подкрепата на всички 27 държави членки, но само няколко часа преди началото на срещата на върха посланиците не успяха да финализират сделката.
Високопоставен дипломат от ЕС определи това като провал, особено като се има предвид, че украинският президент Володимир Зеленски трябваше да направи обръщение към лидерите чрез видеовръзка.
Служител на ЕС заяви, че лидерите ще се опитат да постигнат "политическо споразумение" относно забраната на руския петрол, като изключенията за конкретни държави ще бъдат разработени "възможно най-скоро".
Унгария, която няма излаз на море, внася 65% от нефта си от Русия чрез тръбопровода "Дружба" и заедно със Словакия и Чехия република поискаха изключение от забраната за внос.
Дипломати съобщиха, че на засегнатите държави е предоставена двугодишна отсрочка на ембаргото, но Будапеща иска поне четири години и близо 800 млн. евро европейско финансиране, за да адаптира рафинериите си.
"Има доста голямо разбиране към проблемите на Унгария с доставките на петрол, които са големи, въпреки волностите на Орбан", заяви дипломат от ЕС, пожелал анонимност.
Последното компромисно решение предвижда изключване на нефтопровода "Дружба" от ембаргото и налагане на санкции само върху петрола, доставян в ЕС с танкери, който съставлява две трети от руския внос на нефт.
"Европейският съвет има за цел да постигне днес политическо споразумение за ембарго върху руския петрол", заяви пред репортери служител на ЕС, визирайки срещата на върха на лидерите.
"Бяха предоставени някои временни изключения, за да се гарантира сигурността на доставките за някои държави-членки. Съветът ще се върне към тези изключения възможно най-скоро", добави източникът.
Въпросът за това как да отговорим на Русия винаги е "емоционален" за някои държави членки и ще бъде "един от най-чувствителните въпроси" на срещата на върха, добави дипломатът.
По-рано днес председателят на Европейската народна партия (ЕНП) - водеща фракция в Европейския парламент, Манфред Вебер се обяви против по-нататъшни компромиси в полза на Будапеща и не изключи възможността за решение по петролното ембарго без участието на Унгария.
"Честно казано, уморен съм от това, че целият ЕС винаги трябва да следва колебаещите се, когато става въпрос за решения за санкции", заяви Вебер преди извънредната среща на върха на лидерите на ЕС. Той добави, че ако унгарският премиер Виктор Орбан блокира ограниченията срещу Русия, ще трябва да се търсят междуправителствени решения без Будапеща, съобщи БГНЕС.
"Ако не може да се направи друго, такъв вариант не може да бъде изключен", подчерта шефът на ЕНП. Според Вебер, Орбан трябва да покаже, че не може да държи останалата част от ЕС като заложник.
В същото време процедурата на ЕС за вземане на решения относно санкциите изисква единодушно одобрение от всички държави членки.
ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ