Орбан: Сорос ни обяви война! 

Унгария трябва приеме закон срещу подобни на мафия мрежи като неговата, призова премиертъ

Унгария трябва да приеме законодателство, което да постави финансираните от чужбина неправителствени организации под по-голям надзор, тъй като организациите, финансирани от милиардера Джордж Сорос, действат като "подобни на мафия" мрежи, каза унгарският министър-председател Виктор Орбан, цитиран от Ройтерс и Монитор.

Унгарският премиер определи като обявяване на война изявлението на Сорос, който преди ден каза, че се възхищава от "смелостта, с която унгарците се противопоставят на заблудите и корупцията на мафиотската държава, установена от Орбан".

"Това несъмнено е обявяване на война", каза Орбан по държавното радио. "Единствената мрежа, която действа по мафиотски начини, която не е прозрачна в Унгария, е мрежата на Сорос", подчерта категорично унгарският премиер.

"Затова трябва да настояваме и аз лично настоявам парламентът да приеме решение, с което да направи тези организации прозрачни", каза Орбан.

Законодателство, внесено от правителството в парламента, предвижда неправителствените организации, получаващи дарения от чужбина на стойност над 7,2 милиона форинта или 26 000 долара, да се регистрират пред властите и да се обявяват като финансирани от чужбина.

Очаква се парламентът да приеме законопроекта по-късно този месец въпреки масовите протести в Унгария и резолюцията на Европейския парламент.

Унгарският външен министър Петер Сиярто окачестви резолюция на Европейския парламент като "нова атака на мрежата на Сорос". На 17 май евродепутатите приеха резолюция, според която положението с основите права в Унгария оправдава започване на процедура за налагане на санкции срещу Унгария, пише в официалния сайт на Европейския парламент.

Te установяват сериозно влошаване на върховенството на закона и демокрацията, заявяват, че спорните закони трябва да бъдат отменени или оттеглени и средствата от европейските фондове да бъдат под наблюдение.

Резолюцията призовава за активиране на член 7, параграф 1 – т.е. комисията на Европейския парламент по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи да изготви официална резолюция за пленарно гласуване, а унгарското правителство да отмени законите, които затягат правилата за неправителствените организации и лицата, търсещи убежище, както и да постигнат споразумение със официалните власти на САЩ, за да се позволи на Централноевропейския университет да остане в Будапеща като свободна институция.