От трибуната на ООН президентът на Македония призова за бойкот на референдума

На 30 септември няма да отида да гласувам и знам, че и вие, скъпи сънародници, ще вземете същото мъдро решение. Гласуването на референдум е право, а не задължение." Това заяви от трибуната на Общото събрание на ООН президентът на Македония Георге Иванов часове преди края на кампанията за неделния референдум. На него избирателите са призовани да одобрят или отхвърлят сделката с Гърция, която открива пътя на страната към интеграция в НАТО и Европейския съюз.

Според Иванов, обаче, условието първо да се промени името на Македония е на практика призив към жителите ѝ да извършат "историческо самоубийство".

Президентът има ограничени правомощия в парламентарната република, но е декларативно близък до националистическата опозиция на ВМРО-ДПМНЕ, която в съпротивата си срещу референдума е подкрепяна и от Русия. В словото си той нарече референдума "примка за обесване", а споразумението определи като "грубо нарушение на суверенитета".

Той директно критикува представители на САЩ и ЕС, които през поледните седмици почти непрекъснато пристигаха в Скопие с послание, че одобряването на сделката е единствената надежда за бъдещо членство в НАТО и ЕС.

Премиерът Зоран Заев, който сключи сделката с Гърция след 27 години бойкот от Атина, е изправен пред вот, който може да сложи край на политическата му кариера. Очакванията са, че референдумът има шанс да победят подкрепящите сделката, но ключовият въпрос е дали до урните ще отидат поне 50% плюс един избирател, за да бъде резултатът от вота валиден за промяната.

Последните социологически проучвания, публикувани от института Societas Civilis на 10 септември, показват над 70% одобрение сред избирателите на промяната на името, но едва 58% казват, че са решили да гласуват.

"Налице е координирано усилие да бъде провалено демократичното право на македонците и да бъде отнета легитимността на гласуването в референдума", се казва в изявление на Трансатлантическата комисия за честни избори. В нея членуват бившият американски вицепрезидент Джо Байдън, бившият британски вицепремиер Ник Клег, бившият генерален секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен и др.

"Македонците сами трябва да решат какво бъдеще искат за страната си. Призоваваме ги в неделя да направят така, че гласът им да се чуе. Местните власти заедно с международната общност трябва да предприемат всички мерки да осигурят честно гласуване в неделя и да не оставят ненаказана каквато и да е злонамерена дейност." Комисията, обаче, не може да посочи източника на такава координирана кампания за бойкот на референдума.

Средства за наблюдение на социалните мрежи засичат през последните 50 дни увеличаване на съобщениета, публикувани от програми (т.нар. ботове) в "Туитър", както и засилване активността на нови и съществуващи автоматични профили през последната седмица. Почти всички съобщения са да се бойкотира референдума.

Комисията казва още, че нивото на политическа активност, която се наблюдава в "Туитър" за македонския референдум, надхвърля наблюдаваното при други избори с обвинения за чуждестранна намеса, включително последните кампании в Мексико и Италия. Открихме доказателства и за тайно финансиране на кампанията от лица в Гърция и Македония в подкрепа на групи, действащи срещу референдума, допълват участниците, сред които са още Майкъл Чертоф, бивш министър на вътрешните работи на САЩ и Танит Кох, галвен редактор на в."Билд".

Законът определя от четвъртък в полунощ да започне 48-часово предизборно мълчание на агитацията за референдума. Проевропейският лагер около Заев проведе заключителния си митинг в Прилеп, а албанските партии, които единодушно подкрепят одобряването на сделката, организираха няколко пресконференции и митинг в Скопие.

В ефира на електронните медии и в печата продължава кампанията на ЦИК "Твоето мнение е твое право", стимулираща избирателната активност.

  • Категории: Свят
  • Тагове: