Откъде дойде Омикрон, защо е опасен и връзката с Ухан
Той не е мутация на някой от предишните варианти, а се предполага, че се е появил или развил успоредно
Учени от цял свят търсят отговор на въпроса откъде идва новият вариант на коронавируса Омикрон и какви са неговите характеристики. Все пак в крайна сметка става въпрос за това, кога ще приключи пандемията и как можем да се предпазим от нови мутации на SARS-CoV-2, пише dw.com
Въпреки че все още няма много данни за този нов вариант на коронавируса, едно е ясно: Омикрон е опасен. Заради близо 50-те мутации в шиповия протеин, с чиято помощ причинителят на инфекцията нахлува в човешките клетки, Омикрон може да заобиколи защитата, предоставяна от ваксините срещу коронавирус тъй като антителата не винаги могат да го разпознаят.
Това означава, че дори ваксинираните могат да се разболеят от COVID-19. Също така новият вариант на коронавируса е по-заразен, което за кратко време може да доведе до колапс на здравните системи.
Тази седмица стана известно за първите пациенти, приети в болницата с варианта Омикрон и за първия смъртен случай, причинен от него във Великобритания.
Прогнози относно Омикрон
Омикрон се разпространява масово по света и може да измести варианта Делта. Такова развитие, смятат учените, показва, че най-вероятно няма да успеем да се отървем бързо от коронавируса. По-скоро той ще стане ендемичен. Това означава, че пандемията ще обхване не целия свят, а ще се появява вълнообразно на определени места в определено време, както се случва със сезонната поява на грипните вируси. На този фон става очевидно колко важна е ваксинацията срещу коронавирус, включително бустерната.
Появата на по-заразния вариант Омикрон предизвиква огромен интерес сред учените, тъй като той не е мутация на някой от предишните варианти, а се предполага, че се е появил или развил успоредно с щамовете Алфа, Бета, Гама и Делта. Поради факта, че Омикрон се различава силно от другите варианти на вируса, трудно можем да си представим, какви ще бъдат следващите му мутации, смята Ема Ходкрофт – вирусолог от университета в Берн.
Откъде се появи Омикрон
Учените имат три правдоподобни теории относно това, откъде би могъл да се е появил Омикрон и къде се е спотайвал повече от година.
Според първата теория, вариантът Омикрон може да се е развил сред живееща в изолация популация, където вирусът е циркулирал дълго време, много са се заразили с него, без да забележат, , преболедували са и са оздравели, а тестовете не са отчели това.
Тази теория се подкрепя от Кристиан Дростен – главен вирусолог на берлинската клиника „Шарите”. В интервю за списание „Сайънс” той коментира: „Изхождам от това, че Омикрон не се е появил в ЮАР, където беше направено секвенирането му, а някъде в Южна Африка по време на зимната вълна. Там дълго време имаше много заразени, а за развитието на такъв вирус е необходим огромен еволюционен натиск.”
Андлю Рембаут от университета в Енидбург не смята тази теория за убедителна.
„Не съм убеден, че в света има място, което е дотолкова изолирано, че този вариант на вируса да е можел да се намира единствено там и да не се появи в други райони на света”, счита Рембаут.
Според друга теория Омикрон би могъл да се е появил у човек с хронично заболяване, който се е заразил с COVID-19. Вероятно такъв, чиято имунна реакция е била отслабена заради други заболявания и медикаменти. Например пациент с рак или ХИВ. Тъй като хора с отслабена имунна система се борят по-продължително с коронавируса, той има повече време да мутира и да произведе вариант, способен да заобиколи имунният отговор.
Поддръжник на тази теория е Ричард Леселс от университета в Квазулу-Натал. Той дава пример с млада жена от ЮАР, заразена с ХИВ, която е била носител на коронавируса повече от 6 месеца. При нея и други други пациенти инфекцията е продължила няколко седмици и даже месеци, открити са мутации, характерни за вариантите на вируса, които предизвикват безпокойство.
С тази теория, обаче, не е съгласен Кристиан Дростен. Той предполага, че при такива болни може да се появи нов вариант на вируса, способен да заобиколи имунната система, но при тях е намалена способността да пренесат вируса от човек на човек. А Омикрон определено е много по-заразен.
Ухан, животните и Омикрон
Третата теория за произхода на Омикрон гласи, че вирусът вероятно се е намирал в организма на животно, след това е мутирал и се е предал на човека във варианта Омикрон. Тази теория се подкрепя от Кристиан Андерсен – изследовател по инфекциозни заболявания в „Скрипс”, както и от биолога Майк Воробей от университета в Аризона.
Аргументите в подкрепа на тази теория са съществуващите доказателства, че определени животни могат да се заразят с коронавируса. Това е причината преди две години, по време на избухването на пандемията в Ухан в Китай, много учени да говорят за животинския произход на SARS-CoV-2.
През 2020 г. в Дания бяха унищожени хиляди норки, защото учените доказаха, че при тези животни се развиват мутации на коронавируса. Ветеринарните лекари предполагат, че норките са се заразили от хора. Има вероятност след заразяване на животно от човек, мутиралият вирус пак да се е прехвърлил върху хората. Следващият аргумент в полза на тази теория е, че вирусът в организма на животно преминава през различни еволюционни промени, което обяснява новите мутации на Омикрон.