Отвориха стомаха на клюномуцунест кит и се шашардиха от откритото вътре
Китоподобното с дължина 5,15 метра, което като вид е по-близо до делфините, отколкото до китовете, бе открито гниещо в събота на плаж
Опаковки от чипс, найлонови торбички, всевъзможни пликчета - аутопсията на клюномуцунест кит, изхвърлен на брега в Месанж, югозападна Франция, установи, че животното е погълнало 16 килограма пластмаси.
Китоподобното с дължина 5,15 метра, което като вид е по-близо до делфините, отколкото до китовете, бе открито гниещо в събота на плаж и изследвано от двама експерти на Обсерватория "Пелагис", която се занимава с опазване на морските животни.
Според Уили Дабен, който отговаря за френската национална мрежа на организацията, наличието на толкова отпадъци в животното се дължи на факта, че женският клюноомуцунест кит страдал от паразитно заболяване, което го отслабило и той не можел да се гмурка на дълбоко в търсене на храна. Затова животното "стояло близо до повърхността и поглъщало, каквото му мине под носа", каза той.
"Заради болестта си тя се е превърнала от активен ловец в костенурка, която поглъща пластмаси, вземайки ги за медузи", поясни още експертът.
Според обсерваторията найлоновите отпадъци са причинили смъртта на животното, вероятно преди десетина дни. Тези пластмаси полепват по стомашните стени и червата, което блокира проникването на хранителни вещества в кръвта, поясниха специалистите.