Папата започва канонизация на бащата на съвременния ЕС Робер Шуман
Шуман, който умира през 1963 г. е ключов за създаването на днешните европейски институции
Папа Франциск поставя френския държавник Робер Шуман, един от основателите на съвременна Европа, по пътя към канонизация в Римокатолическата църква, съобщава БиБиСи, цитирано от news.bg.
Ватиканът заяви, че папата е одобрил декрет, признаващ "героичните добродетели" на Шуман, ранен етап от дългия процес, който може да доведе до канонизация.
Шуман, който умира през 1963 г. е ключов за създаването на днешните европейски институции.
Няколко папи похвалиха ролята, която Шуман, който е набожен католик, изиграва в опитите си да прекъсне цикъла на войни в Европа. Декретът означава, че той вече има титлата "почтен" в Църквата.
Роден в Люксембург през 1886 г. и натурализиран като френски гражданин, той е арестуван от Гестапо след германската окупация на Франция през 1940 г., но успява да избяга и продължава да живее в скривалище до края на Втората световна война.
В следвоенния период Шуман е бил министър-председател и външен министър на Франция. През 1950 г. той предлага ресурсите от въглища и стомана да бъдат обединени между европейските страни като начин за избягване на бъдещи конфликти. Планът става известен като Декларацията на Шуман, а денят, в който е обявен, 9 май, се чества като Ден на Европа.
Шестима основатели - Франция, Западна Германия, Италия, Белгия, Люксембург и Холандия - подписват Парижкия договор, създавайки Европейската общност за въглища и стомана. Той се развива през 1957 г., за да стане Европейска икономическа общност и накрая Европейски съюз, през 1993 г.
Той също така изиграва ключова роля при основаването на НАТО, Организацията на Северноатлантическия договор, през 1949 г. и служи като първи президент на предшественика на сегашния Европейски парламент през 1958 г. Когато напуска поста поради лошо здравословно състояние, той получава титлата Баща на Европа.
Миналата година, по повод 70-годишнината от Декларацията на Шуман, папа Франциск каза, че това е довело до "дългия период на стабилност и мир, от който се възползваме днес".
Базираният във Франция Институт "Сен Беноа" от десетилетия пропагандира святостта на Шуман, съобщава "Ройтерс".
През 2004 г. кампания по канонизация на Шуман се провали, тъй като организаторите не събераха свидетелства за това, че той е извършил чудо.