Пеканов обяви остава ли в политиката след края на мандата на служебния кабинет
Според него зелените приоритети за опазване на околната среда са важни, но е важен и диалогът за социалните рискове.
Ресурсът от Плана за възстановяване е значим, но не трябва да се очаква да ни реши всички проблеми. Тези 12,9 млрд. лева са една много малка част от държавния бюджет, а те ще бъдат разделени в 6 години.
Това заяви пред БНР служебният вицепремиер по евросредствата Атанас Пеканов и уточни, че около 6-7 млрд. лева частни инвестиции ще бъдат активирани по проектите.
"Грантовете са с т.нар. 50% интензитет, т.е. фирмите ще вземат 50% помощ от държавата, за да подпомогнат своите предприятия - да ги дигитализират, да ги направят по-модерни. Но останалите 50% те трябва да ги инвестират. Така имат собствен интерес, за да ги използват за нещо добро", разкри той и подчерта, че старият План на предишното управление на страната е бил променен и надграден.
Според Пеканов зелените приоритети за опазване на околната среда са важни, но е важен и диалогът за социалните рискове.
"По Плана за възстановяване и устойчивост в сферата на енергетиката се изграждат нови мощности, които са един от проектите за ВЕИ. Отделно имаме средства за адресиране на социално-икономическите рискове по Фонда за справедлив преход - 2,4 млрд. лева, което ще отидат само във въглищните региони - Перник, Стара Загора и Кюстендил - за насърчаване на създаване на нови работни места в следващите 6 години. Ще се опитаме да финансираме през Фонда за справедлив преход и това ново държавно предприятие, което ще се създаде, което ще поема хора, съкратени във въглищните региони, за да работят по рекултивация", добави Пеканов.
"Ние смятаме, че ЕК трябва да прояви гъвкавост по отношение на затварянето на въглищните централи", каза Пеканов във връзка с тезата на изпълнителният вицепрезидент на Европейската комисия Франс Тимерманс, който отговаря за "Зелената сделка". "Министерството на енергетиката работи по сценариите какво ще се случи, ако затварянето на въглищните централи е през 2038-а, 2040-а или по-рано. Надявам се скоро да име такива сценарии, за да можем да вземем най-доброто решение", обясни вицепремиерът.
Завършването на официалните преговори с ЕК е втората стъпка, посочи той.
"Ние успяхме да свършим голямо количество работа още преди предаването на Плана, за да можем сега още по-бързо да завършим тези официални преговори. Работим по варианта да получим средства по Плана още в края на тази година, но - преговори са, понякога отнема време", обясни Атанас Пеканов и заяви, че няма намерение да влиза в политиката след приключването на мандата на служебното правителство, в което е вицепремиер.