Пълен провал на руските агенти в САЩ, лъснаха чатовете им

Данните от iCloud и WhatsApp разкриват важни аспекти от руските опити за дестабилизация на Съединените щати

В дигиталната ера, където смартфоните и облачните услуги доминират в ежедневието на хората, технологията се превръща в неразделна част от почти всяка сфера на живота – включително и в политическите игри на световната сцена. Но какво се случва, когато тези същите инструменти, които използваме ежедневно, се превърнат в ключови улики за разкриването на международни конспирации?

Един подобен случай нашумя през последните месеци в САЩ, въпреки че все още не е намерил голям отзвук в световните медии. 

Популярни технологии като iCloud и WhatsApp се оказаха в основата на мащабен процес, разкриващ усилията на руската Федерална служба за сигурност (ФСБ) да дестабилизира Съединените щати чрез координация с американски политически активисти.

Александър Ионов и ФСБ

Става ясно, че през 2018 година, Александър Ионов, основател на неправителствената организация „Антиглобализационно движение“ в Москва, е бил в постоянен контакт с офицери от ФСБ.

Тази организация, за която малцина знаят, официално промотира идеи срещу глобализацията, но нейната истинска роля излезе наяве в рамките на съдебен процес в САЩ през 2024 година. Оказва се, че Ионов и ФСБ използват активисти в Съединените щати, за да предизвикват вътрешни разделения и политически хаос.

Основният фокус на Ионов и неговите сътрудници е подкрепа на групи и движения, които целят да предизвикат социални и политически сътресения в Америка. Един от най-интересните случаи е опитът да се подкрепи идеята за отделянето на щата Калифорния от Съединените щати.

През март 2018 г. Ионов изпраща серия от текстови съобщения на служител на ФСБ, в които включва новинарски статии относно движението за отделяне на Калифорния. Едно от съобщенията гласи: „Искахте сътресение, получихте го.“

Получателят на тези съобщения е офицер от ФСБ на име Егор Попов, който работи под ръководството на Алексей Суходолов – ръководител на подразделение в Службата за защита на конституционната система и борба с тероризма, известна като Втора дирекция.

Попов и Суходолов, заедно с още двама офицери от ФСБ, работят с Ионов в течение на години, подкрепяйки различни американски групи с цел да подкопаят стабилността в САЩ.

Разговорите им не са насочени само към американския политически контекст, но обхващат и широк кръг теми като бюрокрацията в Русия, критиките към Кремъл и инвазията в Украйна през 2022 г.

iCloud съхрани доказателствата

Технологиите играят централна роля в това разкритие, благодарение на данни, съхранени в iCloud – облачната услуга на Apple. В съвременния свят, където смартфоните автоматично архивират съдържанието си в облака, американските следователи успяват да получат достъп до чатове, съхранени в iCloud, които разкриват детайли за плановете на Ионов и ФСБ.

Оказва се, че Ионов и Попов използват iPhone, а техните разговори в WhatsApp са били автоматично архивирани в облака, предоставяйки на американските власти възможност да достъпят тези данни със съдебна заповед.

През 2022 година, когато първото обвинение е подадено от американското правителство, Ионов осъзнава, че има вероятност телефонът му да е компрометиран.

В един от чатовете с Попов той пише: „Изхвърли телефона.“ Това показва ясната осъзнатост на участниците, че технологията може да се обърне срещу тях, но въпреки това, съхранените данни вече са на разположение на разследващите органи. Агентите, чиито действия вече мнозина определят като доста дилетантски, забравят за автоматични бекъп.

В резултат на това общите очертания на усилията, организирани от Йонов и неговите ръководители от ФСБ, първоначално са описани в обвинителния акт от 24 страници, издаден през юли 2022 г., последван от втория обвинителен акт, издаден 10 месеца по-късно.

Подробните стенограми на разговорите бяха вписани в протокола по федералното дело във Флорида миналия месец, на 21 август, малко преди откриването на съдебния процес срещу американските активисти, обвинени в координиране на действията със служителите на ФСБ.

Политическите игри

В последните години технологиите станаха неразделна част от съвременните политически стратегии. В случая с Александър Ионов и ФСБ, мобилните технологии и облачните услуги се използват както за координация на действията между агенти, така и за осигуряване на съхранение на тези разговори, дори след изтриването им от устройствата.

Това подчертава двойната роля на технологиите в модерната политика – от една страна, като инструмент за постигане на стратегически цели, а от друга страна, като ключово средство за разкриване на тези цели от правоприлагащите органи.

Интересен е фактът, че въпреки усъвършенстваните технологии за сигурност, използвани от ФСБ, автоматичната синхронизация с облака чрез iPhone се оказва тяхната слаба точка. Данните от iCloud, включително чатове и снимки, предоставят на разследващите органи ясна представа за действията на Ионов и неговите съучастници.

Задкулисните манипулации

Една от основните цели на Ионов и ФСБ е била да сътрудничат с американски политически активисти, които да подпомогнат руските усилия за дестабилизация. Ионов организира пътувания и събития, включително конференции в Москва, на които участват представители на различни маргинални групи в САЩ.

Един от тези примери е свързан с „Африканската социалистическа партия“ и движението „Ухуру“. Според обвиненията, Ионов е финансирал пътуванията на американски активисти до Москва и дори им е помагал с плакатите и лозунгите за протестите им в САЩ.

През 2022 година, малко след началото на руската инвазия в Украйна, Ионов се свързва с американски активисти и ги насърчава да протестират пред централата на Meta (Facebook) в Сан Франциско срещу цензурата на про-руски постове в социалните мрежи. Той дори им изпраща 3000 долара за организацията на протеста.

Опитите за дезинформация

Чатовете между Ионов и офицерите от ФСБ разкриват и техните дискусии за инвазията в Украйна. В един от съобщенията Ионов обсъжда с офицерите разногласията в руското правителство по отношение на войната.

Те коментират публикация на дъщерята на говорителя на Кремъл, Дмитрий Песков, която изразява несъгласие с инвазията, като Ионов подчертава, че „всички напълно са изгубили ума си.“

Освен това, те обсъждат провален опит за нападение на руски парашутисти на летище северно от Киев, който е довел до значителни загуби за руската армия. Тези разговори показват вътрешната несигурност и проблеми в руските редици по време на първите дни от конфликта.

Технологиите като двоен меч

Случаят с Александър Ионов и ФСБ е ярък пример за това как технологиите могат да бъдат използвани както за постигане на стратегически политически цели, така и за разкриване на тези конспирации от страна на разследващите органи.

Данните от iCloud и WhatsApp разкриват важни аспекти от руските опити за дестабилизация на Съединените щати, но също така показват и уязвимостите на тези, които използват технологиите за злонамерени цели.