По искане на Зеленски САЩ събират съветски танкове за Киев
Администрацията на американския президент ще работи по решаването на въпроса заедно със своите съюзници
Белият дом отговори на молбата на украинския президент Владимир Зеленски и ще помогне за прехвърлянето на съветски танкове към украинската армия, каза източник пред The New York Times (NYT).
Това е първият подобен случай по време на руската спецоперация в Украйна. По-рано Зеленски се оплака, че Западът не иска да дели с Украйна дори 1% от танковете и самолетите, които събират прах в НАТО.
Съединените щати ще започнат да доставят на Украйна танкове "произведени в СССР" в близко бъдеще, твърди източник на NYT. Това е първият път по време на настоящия конфликт, в който САЩ ще посредничат за тежко оръжие.
Събеседникът на вестника уточни, че администрацията на американския президент ще работи по решаването на въпроса заедно със своите съюзници. Той не разкри кои държави са готови да дадат съветските си танкове и колко превозни средства се планира да бъдат прехвърлени на Украйна.
Според източника решението е взето в отговор на "молбата на Зеленски". На 27 март президентът на Украйна разкритикува Европейския съюз за нерешителност по въпроса за доставките на оръжие за Украйна и отбеляза, че Киев иска от НАТО да му даде поне 1% от своите танкове и самолети.
„Това имат нашите партньори и то просто се покрива с прах. Само един процент от всички самолети на НАТО и един процент от всички танкове на НАТО, един процент - ние не искаме повече“, каза Зеленски.
В началото на април той се оплака, че Украйна все още няма тежко въоръжение и се интересуваше как в тази ситуация въоръжените сили на Украйна „да се бият срещу една от най-силните армии в света“.
„Дайте ни ракети, дайте ни самолети. Не можете да ни дадете F-18 или F-19 или каквото имате. Дайте ми стари съветски самолети. Но ако този процес продължи да се проточва, хората ще започнат да задават въпроси: това изобщо вярно ли е? Може би зад това стои някаква игра? Не искам да вярвам, че нашите партньори играят игри с нас“, подчерта Зеленски.
В края на март политикът каза още, че докато продължават военните действия, западните страни продължават да играят на пинг-понг помежду си, опитвайки се да решат „кой и как трябва да прехвърли самолети и други отбранителни инструменти на Украйна“. „Руските ракети няма да падат от пушки, с които някои се опитват да заменят наистина полезни доставки“, отбеляза президентът.
Проблемът е, че украинските военни не могат да използват модерни бойни машини от чужбина. Повечето от това, което беше на въоръжение в украинската армия, тя наследи от съветско време. И сега въоръжените сили на Украйна нямат време спешно да преквалифицират войниците за нова техника.
„Колкото по-сложни оръжейни системи, толкова повече обучение е необходимо за използването им, така че основните усилия трябва да бъдат насочени към подпомагане на украинците да се възстановят или да намерят руски или съветски оръжия, които вече са в техния арсенал. Ако просто им предоставите британски танкове, това няма да даде никакъв резултат “, обясни ръководителят на британското министерство на отбраната Бен Уолъс.
Затова Киев моли други постсъветски европейски страни, които също имат стари машини, да споделят своя арсенал. Уловката е, че някои членове на НАТО все още използват това оборудване като значителен потенциал за защита на собствената си страна и не са готови да го дадат безплатно на Украйна.
И така, на 1 март пресслужбата на Военноморските сили (ВМС) на Украйна съобщи, че България, Полша и Словакия (всички членове на НАТО) ще прехвърлят 70 съветски изтребители и щурмови самолети.
„Ако е необходимо, те ще могат да се базират на полски летища, от които украински пилоти ще изпълняват бойни задачи“, казаха от ВМС.
Бързо обаче новината се оказа фалшива. Българският премиер Кирил Петров в същия ден заяви, че на страната му липсват самолети дори за да защити собственото си небе. „Така че даването им на някого е пълен абсурд“, подчерта той. Словашкото министерство на отбраната също посочи, че не може да прехвърли на друга държава „толкова важен елемент от защитата на нашето въздушно пространство без подходяща подмяна“.
Полша уточни, че няма да изпраща самолети в Украйна, тъй като това може да се счита за участие на страната във военен конфликт.
По-късно Варшава предложи изход. Полското външно министерство заяви, че Полша ще даде всички свои изтребители МиГ-29 на САЩ в замяна на използвани американски самолети със съответните оперативни възможности. И САЩ вече ще прехвърлят тези самолети в Украйна, използвайки за това базата на НАТО в Германия. Пентагонът обаче не оцени подобен план и отговори, че полското предложение „не е удачно“ и предизвиква „сериозна загриженост за цялото НАТО“.
Според международното проучване The Military Balance, сухопътните сили на Украйна са имали 858 танка от различни типове на въоръжение до началото на 2022 г., други 1132 превозни средства са били в резерв, а също така са имали 35 ударни хеликоптера Ми-24 и 23 Ми-8 мулти -целеви хеликоптери. В същото време, наред с други, Украйна имаше една от най-старите танкови групи на континента, базирана на танкове, произведени през 70-те години на миналия век.
ВВС на Украйна, според информация от отворени източници, имат около 124 бойни и учебно-бойни самолета.
На 2 април руското министерство на отбраната съобщи, че руските въоръжени сили са унищожили 1882 танка и други бойни бронирани машини от началото на специалната операция. Унищожени са и 124 самолета и 84 хеликоптера.
Превод: БЛИЦ